Québec Gezilecek Yerler

 UNESCO Dünya Mirası listesinde adından sıkça bahsettiren ve resmi dil olarak Fransızca konuşulan Quebec City, stratejik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan St. Lawrence Nehri yakınlarındaki sarp kayalıklar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kuzey Amerika’nın ve Kanada’nın idari bakımdan diğer bölgelerine nazaran oldukça farklı bir anlayışa sahip şehir, adeta kendini ve kültürünü duvarlarla korumaya devam etmektedir. 1608 yılında bugünkü Place Royale’de kürk ticareti kolonisi olarak kurulan kasaba benzeri yerleşke, hızla bir idari merkez haline gelmiş ve bugün Québec Eyaletinin başkenti olmuştur. Haute-Village olarak da bilinen Yukarı Şehir, askeri avantajı için geliştirilmiştir ve Savunma Kalesi’ni ve Château Frontenac ve Şehir Surları gibi şehrin en ikonik simgelerini içerisinde barındırmaktadır. Aşağı Kent ya da Basse-Ville, orijinal yerleşimin bulunduğu ve pitoresk, dar sokakları ve tarihi taş binalarıyla ünlüdür. Kısaca bu şehir, Kanada’nın en dikkat çekici yerlerinden biridir ve gerçekten görülmeye değer pek çok yeri içerisinde barındırır.

Kraliyet Yeri

Place Royale diğer adıyla Kraliyet Yeri, Québec’in fiili temeli üzerine kurulmuş bir yapıdır. 1608’de Samuel de Champlain, kısa zaman sonra bir Fransız Amerika başkentine dönüşen bir kürk ticaret merkezi kurmuştur. Louis XIV’in onuruna ismini verdiği söylenen Place Royale, Kuzey Amerika’daki 17. ve 18. yüzyıl binalarının en büyük ve hayatta kalan topluluğun tek örneğidir. Muhteşem taş kilisesi Notre-Dame des Victoires, Musée de la Civilization’dan Maison Chevalier ile birlikte Arnavut kaldırımlı bir meydana bakmaktadır. Royale’e bitişik, nehrin dışına bakan ve duvarlarla ve avizelerle çevrili olan küçük yapı Batterie Royale ise 1691 yılında inşa edilmiş bir diğer önemli yapıdır.

Aziz Anne de Beaupre Bazilikası

Sainte Anne, Québec’in koruyucu azizidir ve hasta ve engelliyi iyileştirme gibi birçok mucizesiyle tanınır. Beaupre’de, Québec’in kuzeydoğusunda yer alan bu çarpıcı Katolik Bazilikası, her yıl yarım milyon hacı için önemli bir destinasyondur. Bugünkü kilisenin tarihi 1926’ya kadar uzanır, ancak ilk şapel 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Bir başka ünlü Katolik Bazilikası, mimar Baillairgé tarafından tasarlanan ve 1844 yılında tamamlanan Cathedrale Notre-Dame-de-Quebec’tir. Notre-Dame de Québec’in içi güzel bir sunak, Piskoposluk kanopi ve vitraylı pencerelerle oldukça etkileyicidir.

Québec Kalesi

Quebec City

Batı yönden yukarı doğru bakan ve St. Lawrence Nehri’nin hemen yanında bulunan Cap Diamant veya diğer adıyla Québec Kalesi, 100 metre yüksekliğe ulaşıyor ve geniş ve çeşitli bir panorama manzara görme fırsatı sunuyor. Bunun üstünde, Québec’in 1832 yılında inşa edilmiş kalın duvarlar, surlar ve hendeklerle korunan muazzam bir kale olan yıldız şeklindeki Citadel olduğunu görebilirsiniz. Hala aktif bir askeri bölge olan Citadel, generaller, subaylar ve askerler için askeri mahalle olarak kullanılır. Kanada Valisi General’in yazlık evi olarak da işlevini yerine getirmektedir. Aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında kurulan ve Somme Savaşı’nda ve daha sonra Kore Savaşı’nda da dahil olmak üzere seçkin bir sicile sahip 22. Kanada Alayı’nın merkezidir.

Quebec Ulusal Tarihi Site Tahkimatı

Amerika kıtası, keşfedildiği tarihten itibaren dünyanın en değerli topraklarına sahip bir bölge olarak idame edilmektedir. Kanada ve Quebec de bu listeye adını yazdırmış olan bölgelerdendir. Yaklaşık olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Quebece Ulusal Tarihi Site Tahkimatı, her turu yaklaşık 1 saat süren dairesel yürüyüş patikaları ile keşfedilmesi oldukça zevkli bir destinasyondur. Burçlar, duvarlar, kuleler, kapılar ve sayısız eski top, eski Fransız kolonisinin ne kadar iyi korunduğunu gösteriyor. 1832’de tamamlanan, Eski Kent’in batı kanadındaki dört buçuk kilometre savunma suru, Kuzey Amerika’da bu türden tek tahkimat olan granit ve kumdan inşa edilmiştir. Çok sayıda silah parçası, Québec’in sorunlu geçmişinin sürekli bir hatırlatıcısı mahiyetindedir.

Abraham Ovaları

1759 yılında İngiliz General Monte liderliğindeki orduyla, Fransızlara karşı şehir kalesinin batısındaki surların hemen dışında yapılan ve kaybedilen savaş sonunda (Montecalm döneminde gerçekleşmiştir) ele geçirilen İbrahim ya da Abraham Ovaları, muazzam güzelliklere sahip olan yeşil alanlar olmasında ötürü, bir daha geri verilmemek üzere Fransızların eline geçmiştir ve günümüzde müzeler kurulmuş, sergiler ve panayırlar düzenlenmektedir. Sergiler, Québec Şehri’nin nasıl direndiği ve daha sonra İngilizlere düştüğü inişli çıkışlı tarihi yeniden ele alıyor. Ayrıca iki Martello kulesinin kalıntıları vardır, daha sonra Québec’in tahkimatlarına eklemeler vardır. 1930’ların sonlarında kuruluşuna başlanan Louis Perron tarafından tasarlanan Joan of Arc Garden, ilkbaharda çiçeklerin muhteşem bir görüntüsüne sahiptir.

Uygarlık Müzesi

Eski Liman ya da yerel adıyla Old Port bölgesinin hemen yakınında yer alan Basse – Ville’deki ana Uygarlık Müzesi, insanlık tarihini merak edenler ve Fransız Amerikan’ın kurulmasında önemli rol oynamış olayların daha da içine girmek isteyenler için pek çok özelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Müze, toplamda 3 bölümden oluşmaktadır ve bölümlerin her biri oldukça dikkat çekicidir. Ünlü mimar Moshe Safdie’nin tasarımlarına uygun olarak inşa edilen merkezi müze, büyük bir mimari yapıdır. Kalıcı koleksiyon, dünyadaki medeniyetlerden ve Québec deneyimini keşfetmekten de kaynaklanıyor. Musée de l’Amérique Francophone (Fransız Amerika Müzesi), Upper Town’daki tarihi Séminaire de Québec’te yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, müze Kuzey Amerika’da Fransız tarihinin tüm yönleriyle ilgilenir.

Parlamento Binası ve Oteli

Quebec’in eskiden beridir eyalet hükümeti tarafından kullanılmakta olduğu ve Eski Yukarı Kent bölgesinin hemen güneybatısında, oldukça geniş bir yerleşime yayılmış olan Parlamento Binası ve Oteli, şehrin görülmeye değer yapılarından biridir. Salle du Conseil Législatif (Yasama Konseyi) vr Salle de l’Assemblée Nationale (Ulusal Meclis) halka açıktır ve haftasonları dahil ziyaret edilebilir. Her ikisi de görkemli bir şekilde döşenmiş ince detaylara sahip eski odaları dikkat çekicidir. Ziyaret için biletler önceden alınmalıdır. Yakınlarda, Grand Théâtre (oyunlar, konserler ve senfoni gösterileri için bir mekan) ve büyük Palais des Congrès alışveriş ve eğlence kompleksini bulabilirsiniz.

Québec – Levis Feribotu

Bu feribot ile yapacağınız bir tur, St. Lawrence Nehri’nin hemen karşısındaki Québec City ve Levis arasında pratik bir bağlantı sağlamaktadır. Bu hızlı geçiş, şehir silüeti manzaralarını görerek gezmek için ucuz bir yoldur. Alacakaranlıkta gemiye atlarsanız, ışıkların Château Frontenac’ı ve diğer tarihi yapıları aydınlattığını görebilirsiniz. Waterfront istasyonu, Aşağı Şehir’de, Quartier Petit-Champlain ve Place Royale’e kısa bir yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Eski Liman – Vieux Port

Bir zamanların Bassin Louise merkezli bir ticari faaliyet kovanı mahiyetindeki  ve şehrin 19. yüzyıldan kalma Old Port veyahutta Eski Liman bölgesi olarak bilinen yer, Quebec’in görülmeye değer en nadide destinasyonlarından biridir. Bölgede ticaretin olduğu kadar turizminde etkisi oldukça büyüktür. 19. yüzyıla, yine merkezde ve daha sonra görsel açıdan çarpıcı yerler ve yaz boyunca Image Mill’in (Le Moulin à images) film müzikleriyle yeniden hayat buluyor. Deniz kıyısında yer alan Marché du Vieux-Port, yerel çiftlik ürünlerinden bisiklet kiralama hizmetlerine kadar her şeyi içeren bir Pazar görevi de görmektedir.

Marie-Guyart Şehir Gözlemevi

31.katından bakıldığında, belkide dünyanın en iyi şehir manzarasına şahit olabileceğiniz Marie Guyart Şehir Gözlemevi, 360 derecelik bir bakış açısına sahiptir ve şehre gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Etkileşimli sergiler Québec şehrinin yüzyıllar boyunca nasıl geliştiğini ve büyüdüğünü tanıtıyor. Panorama, eski surlarıyla çevrilen şehrin ötesine Levis, St. Lawrence ve Île d’Orléans’a kadar görüntüler sunmaktadır. Şehrin mükemmel manzarasını, Quicob City’nin fünikülerinden son derece yüksek bir coğrafyaya da yayabilirsiniz. 1879’dan beri faaliyette olan tramvay, alt şehirdeki Quartier Petit-Champlain’den üst şehirdeki Château Frontenac’a dik merdivenlerden çıkmayı gözüne kestiremeyenler için mükemmel bir hizmettir.

Frontenac Kalesi – Le Château Frontenac

Günümüzde Quebec’in en önemli ve simgesel varlıklarından biri olan Frontenac Kalesi, geçmiş dönemlerde, 1884 yılında Kanada Pasifik Demiryolu’na katkı sağlamak adına yapılmış bir yapıdır ve şimdilerdeki görevi bir oteldir. Binanın bu tarihi özelliği, kilometrelerce uzaktan görülebilir ve özellikle geceleri etkileyicidir. Otelin önündeki Terrasse Dufferin, kuzeye doğru bakıldığında Laurentians’ın muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Promenade des Gouverneurs ise güneydeki kaleye ve Abraham Ovaları’na doğru uzanmaktadır. Bu yükseltilmiş alan, valinin koloni zamanında ikamet ettiği Fort St.-Louis’in orijinal bölgesi olarak kayıtlara geçmiş bir yerdir. Turistler mesire altındaki harabeleri görebilirler. Le Château Frontenac, Ağustos 1943’teki Québec Konferansı için de tarihsel olarak önemlidir. Burada Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, William L. M. King, Lord Amiral Mountbatten, ABD Genelkurmay Başkanı General George C. Marshall ve daha bir çok önemli isim bulunmuştur.

Grande Allée Bölgesi

Şehir surlarının ötesinde, Grand Allée şehrin omurgalarını oluşturur. Parlamento Tepesi yakınlarındaki bölge, turistlerden büyük ilgi görmektedir. Burada restoranlar, patikalar ve eğlence mekanları gibi pek çok uğranılası yer bulunmaktadır ve yıl boyu canlıdır. Caddenin görkemli 19. yüzyıl binaları bir zamanlar şehrin üst sınıfına ev sahipliği yapmıştır. Grand Allée’deki diğer Québec şehri gözde mekanları arasında Grande Allée Drill Hall, Battlefields Park ve Musée National des Beaux-Arts du Québec bulunur.

Québec Karnavalı

Quebec’in iki haftalık kış kutlaması olan Quebec Karnavalı, Ocak ayı sonlarında ve şubat ayı başında kar ve buzun adeta dans pistine dönüştüğü önemli yerlerde gerçekleşmektedir. İlk Karnaval 1894’te yapılmış ve 1955’ten beri, dev bir kardan adam yapılarak kışın tadını çıkarmak isteyen Québeclilere hitap eden etkinlikler düzenlenmektedir. Karnavalın merkezi üssü, Quebec’in en iyi grafiti sanatçıları tarafından her gün orijinal sanat eserleriyle kaplı buzdan yapılmış devasa bir kaledir. İki kar heykel yarışması, Kanada Ulusal ve Uluslararası Kar Heykel Yarışması, sanatçıların çalışıp izledikleri sonuçları yargıladıklarını izleyebileceğiniz Plains of Abraham’da, Abraham Ovaları’nda düzenleniyor. Geleneksel olaylar köpek ırkları yarışması, geçit törenleri, dans, kızak, paten, karda yüzmek, şehrin cesur sakinlerinin bir kısmının bir kar fırtınasında oynarken mayo giymesi gibi ilginç konseptlerden oluşuyor. Etkinliklerin çoğu kamuya açık ve ücretsizken, sadece bir kaçı ücretlidir.

Petit-Champlain Mahallesi

Sahip olduğu garip hediyelik eşya dükkanları, Quebec mutfağını olabildiğince yansıtan restoran ve kafeleri ile Petit Champlain Mahallesi, geleneksel açıdan bakıldığında Yeni Fransa’nın hareketli başkentine dar sokakları ve tarihi binaları ile farklı bir bakış açısı getirmektedir. Yapılacak pek çok şeyden en önemlisi şehrin en güzel manzaralarını izlemektir ve bu mahalle aynı zamanda yayalara ayrılmış sokaklarda gezintiye çıkmak için güzel bir alandır. Şehrin tarihine bir bakış veren büyük bir trompe-l’oeil duvar resmi de dikkatinize takılması gereken önemli bir sanat çalışmasıdır.

Quebec Köprüsü – Pont de Québec

Devasa demir iskeleti tamamlanmadan dahi, dünyada çoğu kuruluş ve insan tarafında dikkatleri üzerine çekmiş olan ve şehrin simgesel yapılarından biri haline gelen Quebec Köprüsü, St. Lawrence Nehri’nin üzerinden geçmektedir ve şehir turlarına katıldığınızda mutlaka uğrayacağınız bir destinasyondur. Körünün inşaatı sırasında, 1899 ve 1917 arasında, 80’den fazla işçinin hayatını kaybettiği iki ciddi kaza meydana gelmiştir. Köprü, Boğaziçi Köprüsü’nden çok az kısadır. Ünlü Ekim Krizi’nde öldürülen Québec’in eski Başkan Yardımcısı Pierre Laporte, köprüye en çok katkı sağlayan isimlerdendir. 1970 yılında inşa edildiğinde, Kanada’da 1.040 metrelik bir açıklığa sahip en uzun asma köprüsü olarak kayıtlara geçmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir