Yellowknife Gezilecek Yerler

Ormanlık ve ağaç sınırının güneyinde yer alan modern Yellowknife şehri, kuzey köknar ormanının ağaçsız tundra olduğu bir geçiş bölgesinde, cüce köknar, huş ağacı ve kavak ağaçlarının bulunduğu bir çevrede yer almaktadır. Kuzeybatı Toprakları başkenti Büyük Köle Gölü kıyılarındaki en büyük topluluktur ve adı yerel İlk Milletler’in uzun süre kullandığı bakır bıçaklardan türemiştir. İlk milletlerin oluşmaya başladığı dönemde yaşayan insanların devamı, binlerce yıldır Yellowknife bölgesinde avlanıyorlar. Öte yandan Avrupalılar, ilk olarak 1934-5 yıllarındaki altın dönem sonrasında kalıcı olarak yerleşerek, 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıktılar. Soğuk kuzeydeki ilk çarpışma oldu (ortalama sıcaklık: -6 ° C), 1944’te ikinci bir altın dönem daha meydana geldi. O zamandan beri topluluk kuzey Kanada’nın sınır merkezine doğru gelişti. Yellowknife’deki altın ve elmas madenleri Kanada’nın en büyükleri arasındadır ve kasabanın büyümesini teşvik etmiştir. Nüfus rakamları, aslında tüm hikayeyi anlatıyor: 1961 yılında Yellowknife’nin 3,250 nüfusu vardı, bugün toplamda altı kat arttı. Kanada’nın pek bilinmeyen ancak, sahip olduğu kültürel ve tarihsel farklılıkları ile görülmeye değer bir kentidir.

Galler Prensi Kuzey Miras Merkezi

Yellowknife’deki Galler Kuzey Miras Merkezi, Kuzeybatı Toprakları’nın müzesi ve arşivlerinin yer aldığı bir destinasyondur. Kuzeybatı bölgenin tarihi ile ilgili önemli belgeleri, fotoğrafları, ses kayıtlarını, eserleri ve diğer materyalleri sergilemekte ve koruma altında tutmaktadır. Merkez son derece ilginç. Büyük bir mineral koleksiyonu sergilenmesi ve merkezin arkeolojik araştırmalarından elde edilen buluntular arasında müze Dene First Nations’ın kültürünü derinlemesine araştırıyor ve en azından 18. yüzyıldan beri burada faaliyet gösteren kürk ticaretinin yaygın etkisini izliyor. Merkez ayrıca değişen sergilere de sahiptir.

Saklı Göl (Hidden Lake) Bölgesel Parkı

Resmi adıyla Hidden Lake Territorial Park, Ingraham raylı yolu üzerindeki Yellowknife’nin yaklaşık 50 km doğusundadır. Parkın en ilgi çekici yerlerinden biri, kış aylarında donmuş, katı olsa bile etkileyici bir manzara olan Cameron Şelalesi’ne 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor olmasıdır. Daha maceraperestler için, daha az gelişmiş bir rotada, Cameron Nehri Ramparts Şelaleleri’ne, yaklaşık 9 kilometre daha uzun bir yürüyüş yolu var.

Old Town – Eski Kent

1934’te altının keşfiyle ve bir sonraki yıl da Yellowknife’in ilk altın madeninin ortaya çıkmasıyla, istekli madenciler çadır kurdular ve Great Slave Gölü’nün kıyılarında küçük ahşap kulübeler inşa ettiler. Bu miras binalarının birkaçı, 1930’ların fırtınalı çılgınlığına işaret eden Old Town Yellowknife’de kalıyor. Burası ziyaretçilerin Ragged Ass Road’dan aşağı inebileceği ve şehrin en yüksek noktasından manzaralar için “Kaya” nın tepesine tırmanabileceği yerdir.

Tekne Turları

Yellowknife şehri, ülkemizde Bodrum ve Marmaris gibi yerlerde yapılanlara benzer tekne turları ile ünlüdür. Büyük Slave Gölü, bu tür turlar için oldukça uygun bölgelere sahiptir ve kayıkçılar için de ünlü bir destinasyondur. Göl, ayrıca dünyada ün salmış olan Komisyon Üyeleri Kupas’na da ev sahipliği yapmaktadır. Göl, aynı zamanda Yellowknife Koyu kışın donana kadar parlak renkli yüzen evlerde yaşayan hevesli ev sahiplerine de ev sahipliği yapmaktadır. En yoğun tatil sezonunda, tekne turları gölü ziyaretçilere tanıtıyor. Bağımsız geziler için tekne kiralama hizmeti de mevcuttur.

SnowKing Kış Şenliği

Ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin katılımları ile her yıl Mart ayında gerçekleşen SnowKing Kış Şenliği, Yellowknife’a vardığınızda mutlaka katılmanız gereken ünlü bir etkinliktir. Kardan yapılmış büyük bir kale, sanat ve eğlence için sahneler yer almaktadır. Festivaller, Great Slave Gölü’nde üç günlük köpek yarışı yarışına denk geliyor.

Aurora Köyü

Parlayan desenler ve gökyüzünde dans eden ışıklar olarak görülebilen Aurora Borealis ya da Kuzey Işıkları, Yellowknife’a yapacağınız ziyaretlerde mutlaka yapılacaklar listenize eklemeniz gereken bir aktivitedir. Ama aurora’nın görünümü soğuk bir eğlencedir, köpek gezintileri, ısıtmalı izleme alanları, Arctic-uygun kıyafetler ve Aurora Village’daki sıcak içecekler sayesinde çok daha rahat edebileceğinizi belirtmeliyiz. Dünya’nın ve kainatın bizlere sunmuş olduğu bu doğa olayını merak ediyorsanız, kesinlikle Aurora Köyü’ne uğramalısınız.

Kuzey Sanatları ve Kültür Merkezi

297 kişilik bir tiyatro tesisi olan Kuzey Sanat ve Kültür Merkezi, kuzey, ulusal ve uluslararası performans sergileyen sanatçılara ev sahipliği yapıyor. İçerikler arasında çeşitli müzik, dans, tiyatro ve çocuk performanslarını görebilirsiniz. Kuzeybatı Toprakları’nın önde gelen kültürel mekanıdır ve Yellowknife ziyaretinizde ilginizi çekebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir