Kanada’da Yemek

Kanada’nın dünyanın zevkine sunduğu eşsiz yemekler, tatlı ve tuzlu yiyeceklerin ilginç bir karışımını içerir. Her gün genel olarak Kraft Makarna ve Peynirli gibi akşam yemekleri yiyen bir ülke olmasına rağmen, birçok farklı Kanada yemeği de mevcuttur. Kanada’nın ulusal yemeği olarak bilinen poutine, üç malzemeden oluşan bir Fransız-Kanada yemeğidir: patates kızartması, lor peyniri ve sos. Quebec’de 1950’lerde bulunan yemek, bugün her yerde bulunabilir. Birçok lokanta, geleneksel poutini, tereyağlı tavuk veya domuz pastırması gibi ilave lezzetlerle de sunabimektedir.

Nanaimo, British Columbia’daki Vancouver Adası’nda bulunan Nanaimo’dan ismini almış, bir nevi mozaik pastadır. Üç katmandan oluşan tatlı bir pişmemiş ikram ürünüdür. Bir gofret kırıntısı tabanı, bir muhallebi aromalı tereyağı krema merkezi ve bir çikolata üst tabakası vardır. Kanada, bu yiyeceğin anavatanı olmasına rağmen, insanlar Avustralya, İspanya ve Laos dahil olmak üzere dünya çapında Nanaimo barları bulabilir.

Tereyağı tartları tereyağı, şeker, şurup ve yumurta dolgusundan oluşan küçük hamur işleridir. Doldurma, lapa hamurunun üstüne dökülür ve bir kez pişirildiğinde, tart’ın dolgusu üstte ve çoğunlukla katı olarak gevrek olur. Tarts quintessentially Kanada’ya aittir, ancak kökenini tartışılmaktadır (bizdeki baklava ve Yunanistan konusu gibi). Bazıları tarihin 1600’lü yıllara kadar izlenebildiğini düşünürken, kimileri ise tartın Amerika’nın cevizli turtalarını ve Quebec’in şekerli keklerini andırdığını düşünmektedir.

BeaverTails, üzerinde süslemeler bulunan ve şekil olarak kunduz kuyruğuna benzeyen, kızartılmış hamur tatlılarıdır. Üst kısmına klasik olarak tarçın, şeker veya fındıklı çikolata konulmaktadır. 1978’de Ottawa’da yaşayan bir çift tarafından ortaya çıkarılmıştır ve tarif kocanın ailesinden gelmektedir. Ayrıca, BeaverTails olarak da adlandırılan mağazalar zinciri, şimdi Kanada’da bir çok yerde bulunabilmektedir.

Montreal füme eti, etli brisketin tuzlanması ve pişirilmesiyle yapılmaktadır. Montreal’in füme eti ve New York’un pastırması arasındaki fark, genel olarak baharat farklılığından oluşmaktadır. Montreal füme etinde daha fazla kırılmış karabiber ve daha az şeker kullanır. Füme et, hardallı çavdar ekmeği üzerine servis edilir. Et yaklaşık iki inç yüksekliğinde istiflenerek önünüze gelecektir.

1600’lü yıllardan kalma geleneksel Fransız-Kanada yemeği, bir turkuaz geleneksel olarak Noel Arifesi ve Yılbaşı Gecesi çevresinde servis edilen bir et pastırmasıdır. Üstte ve altta yer alan lapa dolgulu, kıyma etinden yapılmıştır. İmza turtière baharatları tarçın, yenibahar ve karanfiltır. Yıl boyunca birçok Kanadalı marketlerde bulunabilir.

Fransız-Kanadalılar için oldukça popüler olan bir diğer yemek ise bezelye çorbasıdır. En özgün versiyonu, bütün sarı bezelye, tuzlanmış domuz eti ve çeşitli otlar içermektedir. Newfoundland Bezelye Çorbası, genellikle şalgam ve havuç gibi daha fazla sebzeye sahip olan bir başka varyasyondur ve hamur veya küçük köfteler de eklenerek yapılır.

Türk ve Yunan kökenli orijinal döner kebabın bir çeşidi, 1970’lerin başında Nova Scotia’daki Halifax’ta ortaya çıkmıştır. Halifax donesi, kuzu yerine sığır eti kullanımı ve şeker, sarımsak, yoğunlaştırılmış süt ve sirke ile yapılan tatlı sosu ile karakterizedir. 2015 yılında Halifax, şehrin resmi yemeği olarak ilan etmiştir.

Menekşeleri andıran, mora çalan veya mavi renkte olan meyveler, Kanada’nın en popüler yiyecekerinden biridir. Saskatoon olarak bilinen meyveler, aynı zamanda sadece Saskatoonlar olarak da adlandırılmaktadır. Ancak, bu meyveler elma ailesi ile yakından ilgili ve tatlı, fındık ve badem karışımı bir lezzete sahiptirler. Meyveler genellikle Haziran sonu veya Temmuz ayı başlarında olgunlaşır. Kanada’da yetişirler, ama özellikle Prairies ve British Columbia’da yaygındır. Açıkçası, bir turta pişirildiğinde en iyi tadı, bu meyveyi ilave ederek alabilirsiniz.

Montreal tarzı simit, geleneksel New York simitinden çok farklıdır. İlk olarak, her zaman odun ateşi yanan bir fırında pişirilir. İkincisi, daha küçük, daha ince ve daha tatlıdırlar, pişirmeden önce bal ile tatlandırılmış suda kaynatılırlar. Montreal simitinin daha büyük bir deliği vardır ve iki ortak noktaları bulunur, haşhaş veya susam tohumu her iki tür için de geçerli malzemelerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir