Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan Kanada, yüz ölçümü itibariyle çok büyük olan bir ülkedir. Ülke oldukça gelişmiştir. Sanayi, teknoloji, bilim, ekonomi gibi konularda oldukça ileri seviyede olduğu için yüksek yaşam standartları vardır. Aynı zamanda kültürel çeşitlilik ve doğal güzelliklerinden dolayı birçok kişi için tercih sebebi olur. Başkenti Ottawa’dır.

Ulaşım

Havayolu: ​Kanada, Amerika kıtasında bulunduğu için Türkiye’den ulaşım süresi uzun ve pahalıdır. Ancak Kanada gelişmiş bir ülke olması sebebiyle havayolu imkanları oldukça geniş bir ülkedir. Bu nedenle ülkeye ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanmaz. Kanada’ya Türkiye’den aktarmalı ve direkt uçuş imkanları son derece fazladır. Birçok yerli ve yabancı firma özellikle İstanbul’dan Kanada’nın önemli merkezlerine uçuş gerçekleştirir. Günlük uçuşların olduğu Kanada’ya 4 bin ile 7 bin Türk Lirası arasında uçak bileti bulmak mümkündür. Kanada Türkiye’ye uzak bir yer olduğu için Avrupa aktarmalı uçuşlar daha çok tercih edilir.

Denizyolu: Kanada’ya Türkiye’den sadece ulaşım amaçlı bir deniz ulaşımı yoktur. Zaten mesafe buna da uygun değildir. Ancak denizyolu genel olarak ticaret, taşıma ve turizm amaçlı kullanılır. Türkiye’de birçok tatil firması Avrupa gemi turları düzenler. Tatil amaçlı gidecek olanlar bu şekilde Kanada’ya tatil yaparak gitme imkanına da sahiptir.

Vize İşlemleri

Kanada’ya Türk vatandaşlarına vize uygular. Bunun için gitmeden önce Kanada vizesine başvurmak gerekir. Başvuru internet üzerinden yapılabildiği gibi aracı kurumlara gerekli evrak teslimiyle de yapılabilir. Bunun için Kanada Büyükelçiliği’nin anlaşmalı olduğu VFSGLOBAL adlı kurumun İstanbul ve Ankara’daki şubelerinden bilgi alınması gereklidir.

Kanada İle İlgili Önemli Bilgiler

Kanada bulunduğu coğrafya nedeniyle soğuk bir ülkedir. Bunun için giderken buna uygun şekilde gidilmelidir. Kanada halkı refah seviyesinin de yüksek olması nedeniyle gayet sıcakkanlıdır. Güvenlik konusunda sıkıntı yoktur. Ülkede ulaşım imkanları gelişmiştir. Sağlık sorunları yaşanabilme riski ülkede mevcut değildir.

Kanada’ya gidildiğinde mutlaka dünyaca ünlü olan Niagara Şelalesi görülmelidir. Bunun dışında Banff Ulusal Parkı, CN Kulesi de görülmesi tavsiye edilen yerlerin başında gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir