Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde yer alan Kanada vize açısından Türkiye’de en fazla tercih edilen ülkelerdendir. Daha çok eğitim ve turizm amaçlı vize başvuruları yapılan ülkeden vize almak diğer ülkelere göre daha zordur. Sebebi ise hangi vize türü olursa olsun Kanada’da göçmen olarak kalma hakkı vardır ve belli bir süreye kadar oy kullanma dışında tüm Kanada vatandaşlarıyla eşit haklara sahiptirler. Bu açıdan alınan vizenin amacına yönelik başvuruda bulunulduğuna dair ikna etmek gereklidir. Bunun dışında vize başvurusu sırasında kişilerin herhangi bir sabıkaları bulunmadığı, Kanada’da bulundukları süre içerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri maddi olanaklara sahip oldukları, çalışma ya da okuma izinleri olmadığı takdirde bu amaç dışında kalmayacakları ve sağlık durumlarının iyi olduğu konusunda vize görevlisini ikna etmelidir.

Vize ile ilgili işlemler Kanada Büyükelçiliği’nin vize departmanı yetkisindedir. Başvrusu işlemleri sadece Ankara Kanada Büyükelçiliği’nden yapılır. Vize için başvuracakların gitmeyi düşündükleri tarihten 6 hafta önce başvurmaları gerekir. Vize işlemleri sırasında verilecek evraklar arasında İngilizce ya da Fransızca olmayanlar mutlaka tercümeleri ile birlikte verilmelidir.

Vize Başvuru İşleminde Gerekli Olan Belgeler

KanadaZiyaretçi vizesi başvuru formu: Kanada’ya gitmeyecek olsa bile tüm aile fertleri, birlikte yaşadığı kişi dahil, 22 yaşın altındaki çocuklar formda yer almalıdır.

Ek bilgi aile formu ile eğitim ve iş geçmişi formu: 18 yaşını geçmiş herkes tarafından doldurulmalıdır.
Nikahsız birliktelik yasal bildirim formu: Resmi nikah olmadan yaşayan kişilerin dolduracağı formdur.
Pasaportun Kanada’ya giriş tarihinden itibaren en az altı aylık bir geçerlilik süresi olmalı ve en az bir boş sayfası bulunmalıdır.

Son altı ayda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf, fon olarak beyaz renk kullanılmalı ve görüntü net olmalıdır.
Türkiye dışında başka bir ülkede ikamet söz konusu ise eğitim, çalışma ya da oturma iznine göre vize durumunun fotokopisi sunulmalıdır.

Kanada’da bulunma sürecinde masrafları karşılayabilecek ve Kanada’dan ayrılabilecek maddiyata sahip olduğunu göstermek için banka cüzdan fotokopisi, maaş bordrosu, işyerinde hizmet süresi, SGK kayıt bilgileri, ticari sicil kaydı, vergi levhası ile son bir yılı kapsayan banka dökümleri belgeler arasında yer almalıdır.

Kanada’dan davet alınması durumunda davet eden kişinin adı adresi ve telefon bilgileri ile ziyaretin amacının açıklayan bir bilgi verilmelidir.

Tek bir ebeveyni ile gidecek 16 yaşından küçükler için diğer gitmeyen ebeveyninin noterde hazırlanmış yazılı onayı gerekir. Tek başına Kanada’ya gidecek 18 yaşından küçükler içinse, anne ve babası ile Kanada’da mesuliyetini üstlenecek kişi tarafından imzalanmış yazılı bir belge gönderilmelidir.

Elçilik tüm haklarını saklı tutmakla birlikte başvuran kişiyi çağırma, ek belge isteme ve sunulan belgelerin doğruluğunu onaylayabilmek için ilgili kişi ve kurumlarla bağlantı kurabilir. Vize başvuru süresine cevap almak, kesin olarak kişilerin kendilerini anlatabilmelerine bağlıdır. Kanada’da herhangi bir vize türüne rağmen göçmen olarak kalma imkanı olduğu için karşı tarafı turizm, eğitim ya da ticari amaçlı gittiğine dair ikna etmek Türkiye’ye geri dönüş yapacaklarına dair garanti vermeleri vize işlemlerini daha kısa sürede tamamlamalarında kolaylık sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir