Senegal’in 600 km kuzeybatısında Atlas Okyanusu’nu üzerinde bulunan Kap Verde bir Afrika ülkesidir. Kap Verde’nın anlamı Yeşil Burun Adaları’dır. 10 volkanik ada ve 8 adacıktan oluşan, iki takımadadan oluşur. En büyük adaları, Santiago, Santa Antao ve Boa Vista’dır. Ülkenin başkenti Santiago adasındaki Praia’dır. 1975 yılında bağımsızlığı elde edene kadar, Porketiz’ in sömürgesi altında kalmıştır. Resmi dilleri Portekizce ve Cabo Verde Kreolü’dür.

İklimi ılımandır. Yıl boyunca 16- 36 derece arasında değişen sıcaklıklar ve düzensiz yağışlar, periyodik kuraklıklara neden olur. Ülkede Ağustos ve Eylül aylarında olmak üzere, yılda ortalama 6-19 gün yağış görülür. Bol güneşli günleri, rüzgarı ve beyaz kumlu plajları ile uçurtma sörfü için ideal bir havası vardır.

Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için, Dakar ya da Lizbon aktarmalı olarak Kap Verda’ya gitmek mümkündür.

Santiago adasındaki Praio, Cidade Velha, Santa Mario, Sao Vicente adasındaki Mindelo, Sal adasındaki Espargos ve Assamada önemli şehirleri arasındadır.

Praio

Praio
Praio

Ülkenin başkenti olan Pario, ticari ve ekonomik bir merkezdir. Pario ‘kumsal’ anlamına gelir. Hükümet merkezinin bulunduğu şehir, kalabalığı, yoğunluğu ve gürültüsü ile tipik bir büyük şehirdir. Turistler için pek çekici olmasa da plato üzerine kurulmuş olan şehir merkezindeki sömürge döneminden kalan yapıları, Praia Katedral’i, Palacio da Justica görülmesi gereken yerlerdir. En iyi plajları Praio Prainha veya Quebra Canela’dır. Liman şehri olma özelliği ile ülkenin diğer adaları ile arasındaki ulaşımı da sağlar.

Cidade Velha

Cidade Velha
Cidade Velha

Santiago adasının güneyinde yer alır. 2009 yılında UNESCO tarafından, Riberira Grande’nin tarihi merkezi olarak, Dünya Mirası Listesine alınmıştır. 16. yüzyıldan kalan mermer ayakları ile süslü olan Pilory meydanı, iki kilisesi ve bir kraliyet kalesini kapsayan etkileyici özgün sokak düzeni kalıntılarını, kentin en önemli özellikleridir.

Espargos

Espargos
Espargos

Su sporları, altın rengi kumsalları ve tuz üretimi ile ünlü olan Sal Adası’nın, merkezi olan Espargos adını adanın her tarafında yetiştirilmeye uygun olan kuşkonmazdan alır. Şehir, Amircar Cabral Uluslararası Havaalanının yakınında bulunur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.