İç Anadolu bölgemizin gezilmeye görülmeye değer pek çok doğal ve tarihi güzelliği bulunuyor. Ihlara Vadisine doğru giderken yol üzerinde mutlaka uğranması ve görülmesi gereken bu güzelliklerden biri de Narlıgöl. Kapadokya bölgesinin az bilinen harikalarından birini oluşturuyor. Narlıgöl, bir krater gölü ve jeotermal alan. Yol üzerinde bu özelliği belirten tabelalar bulunuyor. Narlıgöl Kapadokya bölgesinde Kızılırmak ve Baraj Gölü haricindeki nadir su alanlarından da biri.

Ihlara Vadisine göre ilerlerken tepeleri aştıktan sonra ziyaretçileri Narlıgöl manzarası karşılıyor. Muhteşem güzellikteki göl manzarası görenleri büyülüyor. Doğa tutkunlarını kendine çekiyor. Narlıgölün büyüklüğü yaklaşık olarak 2500 metrekare. Bu bir göl için büyük sayılabilecek bir metrekare sayılabilir. Göl ayrıca ortalama 70 metre derinliğe sahip. Narlıgöl çevredeki köy sakinleri tarafından balık tutmak amacıyla da değerlendiriliyor. Balık tutmak isteyenler sazlıkları aşarak gölde balık avlıyor. İyi bir donanımla balığa çıkılması gerekiyor.

Narlıgölün etrafını asfalt yol tamamen çevreliyor. Niğde il sınırları içerisinde kalan Narlıgöl, Niğde’nin yetkili makamları tarafından bakımı yapılarak korunuyor. Göle doğal güzelliğini ve temizliğini korumak amacıyla büyük özen gösteriliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında, göl çevresi bütün civardan, çevre şehirlerden gelen insanlar tarafından geziliyor, piknik alanı olarak keyifle kullanılıyor. Doğa ve sağlıklı yaşam tutkunları, gölden sağlık ve spor adına faydalanıyor.

Gölün belirli bir kısmı sazlıklardan da arındırılmış olarak ağaçlandırılmış bulunuyor. Ancak göl kenarının bazı kısımları çamurlu olabiliyor. Piknik yapmak isteyenler sazlıklardan arındırılmış bölgeleri tercih ediyorlar. Hayli geniş ve piknikçileri memnun eden bir ağaçlık alan mevcut. Bahar aylarında çevre illerden olduğu gibi, yakın civara turist olarak gelmiş insanlardan da doğa meraklıları gelip göl çevresinde yürüyüş ve piknik yapıyorlar. Ayrıca gölün yakın çevresindeki köylerde bazı mağaralar ve mağara kalıntıları da bulunuyor. Eski çağlarda Kapadokya’da hemen her müsait alan yaşam alanına dönüştürülmüş. Narlıgöl çevresi de bu anlayışın örnekleriyle dolu. Göl çevresi alanları, köyleri gezerek eski insan yaşamlarına ilişkin keşifler yapmak çok keyifli. Bölge adeta Kapadokya bölgesinin ve Kapadokya krallığının yazlık alanı gibi görünüyor.

Narlıgöl yakından da çok hoş bir manzara seyrettiriyor. Gölün su seviyesinin yıllar içerisinde azaldığı izlenebiliyor. Narlıgöl ve çevresi turizmi canlandırmak amacıyla yapılabilecek tesislerle daha da canlanabilir. Hayli yüksek bir turistik potansiyeli olan bölgeyi doğası ve tarihi ile daha iyi değerlendirmek gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir