Peribacaları, kayalara oyularak yapılmış evler, yeraltı şehirleri. İç Anadolu bölgemizde bulunan Kapadokya, tarih öncesi devirlerden beri Asur, Pers, Hitit, Frig, Roma ve Bizans gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Hem bu tarihsel zenginliği hem de kendine özgü jeolojik yapısı nedeniyle Göreme Milli Parkı ve Kapadokya UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alıyor. Gelin birlikte Kapadokya’ya küçük bir yolculuk yapalım

Peri Bacaları hakkında bilgi, tarihi, oluşumu

Kapadokya da ki doğal bölgelerden birisi olan peri bacaları genel olarak muhteşem bir yapıttır. Dünyaca ünlü bir turistlik mekan olarak bilinen bu peri bacaları Hristiyanların ilk çağlarından kalan kiliseler olmaktadır. Kapadokya bölgesinde ki bu tür zenginliklerin olması ile bu bölgeye Uzaylılar ülkesi ve masal diyarı olarak da ad verilmektedir. Tam olarak Nevşehir’ e yakın olarak bilinen bu bölge de 7 km’ lik Nevşehir merkezden uzaklık bulunmaktadır. Peri bacalarının aldığı şeklin sebebi zaman ile birlikte erozyona uğraması ve konilli, mantar şekilli, şapkalı, sütunlu ve sivri kayalı olarak bilinmektedir.

Tahminlere göre Peri bacaları 50 milyon yıl önce Torosların yükselmesi ile kuzey yönünde ki Anadolu Platolarına sıkışmış ve bu tür yanardağlar oluşmuştur. Zaman ile birlikte püsküren bu lavlar bölgeyi çeşitli platolar ile birlikte farklı bir yapıya sürükleyerek günümüzde de peri bacaları olarak bildiğimiz mekanı oluşturdular. Zaman ile birlikte aşınmalar sayesinde farklılık gösteren bu peri bacaları günümüzde ki şeklini almıştır.

Kapadokya birbirinden ilginç jeolojik oluşumlarla dolu bir yer. Tüm bu oluşumların ortaya çıkmasında yanardağ patlamaları, yağışlar, akarsular ve rüzgârlar etkili olmuş. Günümüzden yaklaşık 60 milyon yıl önce Anadolu’nun güneyinde bulunan Toroslar’ın yükselmesiyle bölgede yer yüzeyinde çatlaklar oluşmaya başlamış.

 

peri bacalari
Peri Bacaları milyonlarca yıl boyunca rüzgarın ve yağmurun aşındırması ile olmuştur.

Yeryüzünün derinliklerinde bulunan çok sıcak ve erimiş kayaçlar bu çatlaklardan dışarı püskürmüş. Lav adı verilen bu sıcak ve erimiş kayaçlar yüzeye çıktıkları yerde soğuyup sertleşmiş ve zamanla birikerek yükselmiş. Sonuç olarak Hasan, Erciyes, Güllüdağ ve Melendiz yanardağları oluşmuş. Bu yanardağlardan püsküren lav, kül ve kum gibi malzemeler uzun süre boyunca bölgede geniş bir alanda birikmiş.  Bunun sonucunda burada 100-150 metre kalınlığında bir kayaç tabakası oluşmuş.

Yanardağların etkinliklerinin sona ermesinin ardından sürekli yağmurların yağdığı ve sert iklim koşullarının egemen olduğu bir dönem başlamış. Yağmurlar, eriyen kar suları ve rüzgârlar bu tabakayı yavaş yavaş aşındırmış. Ayrıca bir ısınıp bir soğuyan hava da bu aşınmayı kolaylaştırmış. Aşın anın etkisiyle Kapadokya’da derin vadiler, kanyonlar, platolar ve ayrıca peribacaları gibi ilginç jeolojik oluşumlar ortaya çıkmış.

Peribacaları konili, mantar biçimli, sütunlu, şapkalı gibi farklı şekillerde olabiliyor. Bu fotoğrafta şapkalı peribacalarına üç örnek görüyorsunuz. Şapkalı peribacalarının bu şekilde olmasının nedeni, gövde ve şapka bölümlerinin farklı sertlikteki kayaç tabakalarından oluşmuş olması. Bundan 2500 yıl kadar önce Kapadokya’da yaşayan Persler buraya “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelen “Katpatuka” adını vermişler. Alamy/Dijital İmaj Bilim

Kayalara Oyularak Yapılan Evler

Kapadokya’da ilk yaşayanlar bölgedeki doğal mağaralarda barınıyorlarmış. Bölgedeki kayaç tabakasının yumuşak yapısını fark edince bu mağaraları oyarak genişletmeye ve istedikleri gibi şekillendirmeye başlamışlar. Bu yöntemle vadi yamaçlarına yeni evler de yapmışlar. Kayalara oyulan evlerin içi yazın serin, kışın da ılık oluyormuş. Böylece insanların bölgedeki sert iklim koşullarında yaşaması da kolaylaşıyormuş. Üstelik bu evler hem depremlerden hem de zaman zaman püsküren yanardağlardan korunmalarını sağlıyormuş.

Arkeolojik araştırmalar o dönemlerde yaşayan insanların kayaları oymak için çeşitli metal aletler kullandığını ortaya koyuyor. Bu çeşit aletlerin Anadolu’da MÖ 3000’li yıllardan sonra kullanılmaya başlandığı bilindiğinden kayalara oyulmuş evlerin de bu tarihten sonra yapılmaya başlandığı tahmin ediliyor. Bu evlerin bir kısmı hâlâ kullanılıyor. Bölgede, oradaki kayaçlardan elde edilen taşlar üst üste koyularak yapılmış yığma taş evler de var. Buradaki bazı evlerin yapımındaysa yığma ve oyma yöntemleri bir arada kullanılmış.

Kapadokya’da Yeraltı Şehirleri de Var

Eski çağlarda Kapadokya bölgesinde savaşlar da oluyormuş. Burada yaşayan insanların bir kısmı bu savaşlar sırasında zarar görmemek için büyük yeraltı şehirleri kurmuşlar. Binlerce insanın yaşayabildiği bu yeraltı şehirleri farklı büyüklüklerdeki pek çok oda, bu odaları birbirine bağlayan daracık tüneller ve gizli geçitlerden oluşuyormuş. Yeraltı şehirlerinin farklı odaları yiyecek depolama, yemek pişirme gibi farklı amaçlarla kullanılıyormuş. Bu şehirlerde ahır olarak kullanılan odalar bile varmış.

Ayrıca odaları birbirine bağlayan tünellerin bazı bölümlerinde silindir şeklinde çok ağır taşlar bulunuyormuş. Yeraltı şehirlerinde yaşayanlar sürgü taşı adı verilen bu taşları tünellerden geçişi kapatmak için kullanıyorlarmış. Böylece yabancıların şehirlere girmesini engelliyorlarmış. Yeraltı şehirlerinin bazı yerlerinde de katlar ve odalar arasında haberleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılan haberleşme delikleri bulunuyormuş.

Peri Bacaları ulaşımı, nasıl gidilir, nerede, yol haritası

Karayolu ulaşımlarınızdan Bolu, Aksaray, Nevşehir yolu üzerinden giderek bulabilirsiniz. Havayolu ulaşımlarınızda ise de buraya en yakın havaalanı olan Kayseri havaalanına ulaşarak daha sonra ki ulaşımınızı taksiler ile gerçekleştirebilirsiniz. Kapadokya’ da ki bu güzel mekana ulaşımınızı daha detaylı olarak aşağıda ki haritadan inceleyebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.