Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Ülkenin güney kesimi Adriyatik Denizi kıyısında yer alır. Karadağ’a komşu olan ülkeler ise Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Arnavutluk’dur. Karadağ her yıl birçok ülkeden çok sayıda turist ağırlar.

Karadağ’ın iklimi bölgesel olarak değişim gösterir. Bu duruma etki eden temel faktör ise dağlar ve denizlerin konumudur. Ülke genelinde hakim olan iklim Akdeniz iklimidir. Ülke genelinde kış ayları ılık ve yağışlı, yaz ayları ise oldukça sıcak geçer. Yaz ayları sıcak olmanın yanı sıra bir o kadar da kuraktır. Kış ayları ise yaza göre daha nemlidir.

Ülkenin yüksek kesimlerinde hava sıcaklık değerleri daha düşüktür. Vadiler ise yüksek kesimlere oranla daha ılımandır. Karadağ’da yıl içerisinde ortalama sıcaklık değeri 14 derecedir. Ülke genelinde en sıcak ay temmuz ayıdır. Temmuz ayında sıcaklık değerleri 35 ile 40 derece civarında seyreder.

Ülkenin Cetinje kenti civarı deniz seviyesinden 680 m yüksekte yer alır. Kentte ocak ayı sıcaklık değerleri ortalaması 5 derecedir. Karadağ’ın sahil kıyısında yer alan Bar kentinde ocak ayı sıcaklık değerleri Centinje’ye göre 3 derece daha yüksektir.

Ülkede sıcaklık değerlerinin en düşük olduğu yerler dağlık kesimlerdir. Dağlık kesimlerde sıcaklık değerleri sıfırın altındadır. Kışın yağışlı geçtiği yüksek kesimlerde yağışlar genelde kar şeklinde görülür.

Ülkede yağışların %60’ı kış ayındadır. Karadağ komşu ülkelere göre daha fazla yağış alır. Başkent Podgorica’da yıllık yağış miktarı 3810 mm’dir.

Karadağ’ı ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Bu dönemlerde hava sıcaklık değerleri gezmek için oldukça uygundur. Ayrıca denize girmek için en uygun dönem de bu aylar arasını kapsar. Ülke kış turizmi için de oldukça elverişlidir. Özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde yer alan Zablijak kış turizmi için oldukça rağbet görür. Karadağ’a kış turizmi amacı ile gitmek için en uygun dönem ise aralık ve mart ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.