Doğal güzellikleri ile gezenleri kendisine hayran bırakan Artvin, aynı zamanda büyük bir milli parka da ev sahipliği yapıyor. Artvin şehrimizin Şavşat ilçesinde bulunan ve 1994 senesinde milli park ilan edilen Karagöl Sahara, ülkemizde bulunan 40 önemli milli park alanından bir tanesi.

Karagöl Sahara iki ayrı sahadan oluşuyor. Bu alanlar Karagöl ve Sahara yaylaları. Karagöl Şavşat ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta kuzey kesimde yer alıyor. Sahara yaylası kesimi ise ilçe merkezinden 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yeşile doyacağınız Artvin Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin Karagöl Sahara Milli Parkı
Artvin Karagöl Sahara Milli Parkı

Yeşile ve berrak sulara doymak istiyorsanız tam olarak gitmeniz gereken yer Karadeniz’in cennet bölgelerinden biri olan Artvin içerisindeki Karagöl. Karagaöl Sahara Milli Parkı, Türkiye’nin 40 milli parkından birisi olduğu için oldukça önemli bir yere sahip. Çevresi tamamen ormanlarla kaplı olan ve size doğa şöleni yaşatabilecek Karagöl, başka şehirlerde bulamayacağınız müthiş bir manzaraya sahip. Eğer br kampseverseniz, çadırınızı ya da karavanınızı alarak Karagölün kenarında kurulmuş kamp alanlarında doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

Karagöl yaylası çevresi jeolojik özelliği bakımından paleojen ve neojen arazilerle çevrili. Buradaki kayaçlar genel olarak sedimenter yapıda. Karagöl yaylası ve çevresi bazı kesimlerde vadilerle yarılmış. Söz konusu yarıklar bölgede heyelanların ve kütle hareketlerinin aktif durumda devam etmesine de neden oluyor. Yörenin civarında ladin ve çamlardan meydana gelen ormanlık alanlar bulunuyor. Bölge ender görülebilecek derecede üstün bir doğal güzelliğe ve estetik manzaralara sahip. Yine civarda bulunan Bagat mevkiinin çevresi çim kayağı yapmak için pist olarak kullanılabilecek nitelikte. Sahara yaylası yakından incelendiğinde, yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana geldiği görülüyor. Milli Park alanının Karagöl kesiminde, buralara ziyarete gelenlerin kullanımına açık olarak kır gazinosu ve konaklama tesisi de bulunuyor.

Karagöl Sahara Milli Parkının genel olarak yüz ölçümü 3251 hektar olarak ölçülüyor. Alanın Karagöl tarafındaki ormanlar çayırlar ve göl, gezip görenler tarafından çok beğeniliyor. Özellikle yaz aylarında yöre halkından ve yakın civardan büyük ilgi görüyor. Alanın Sahara tarafı ise daha ziyade geleneksel yayla faaliyetleri için kullanılıyor. Böylece bölge geleneksel kültür ile doğal güzelliklerin ve değerlerin iç içe geçtiği bir yöre özelliği kazanıyor. Osmanları ve faunası bölgeyi çok özel kılıyor.

Milli Park alanında konaklama olanağı da bulunmakla beraber isteyenler burada kamp da kurabiliyorlar. Doğal güzelliği bakımından ise Milli Park alanı genel olarak ülkemizin en çarpıcı köşelerinden biri. Burada kamp yapmak, burada spor yapmak, dinlenme amaçlı olarak vakit geçirmek gezenler için unutulmaz bir deneyim oluyor. Özellikle gölde oluşan yansıma görüntüleri ve her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen manzaralar, doğaseverlerin, fotoğraf çekmek isteyenlerin çok ilgisini çekiyor.

Milli Park alanının özellikle Sahara kesimi her sene yapılan şenliklere de sahne oluyor. Yöreyi bilenler, keşfedenler, duyanlar ülkemizin her köşesinden gelerek ilgi gösteriyorlar. Artvin’e yolu düşenlerin bu harika alanı görüp keyfini çıkarmadan dönmeleri kayıp olur diye belirtmek gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir