İçindekiler

Bir doğal koy cennetidir kaş. Yapısı itibariyle bir sürü koya ev sahipliği yapar. Dilerseniz koylarında serinleyebilir dilerseniz amatör ya da profesyonel olarak dalışlar gerçekleştirip denizin eşsiz güzelliklerine şahit olabilirsiniz.
Kaş, güzelliğini, eşsiz doğasının yanında orayı tercih eden insanlardan da alır. Genelde sakin, rahat, şehrin gürültüsünden kaçıp gelmiş sakin tatil meraklılarının tercih etmesinden de geliyor.

Kaş’a Nasıl Gidilir

Eğer yakınlarında oturmuyorsanız Kaş’a gitmek biraz sabır isteyen bir iş. Otobüslere alternatif uçak artı aktarma ile Kaşa varabilirsiniz. Vardıktan sonra tüm zahmetlerinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız Kaş’ta.

Not: Kaş’a uçakla gelecek olanlar Dalaman havaalanını tercih etmeli. Antalya’dan aktarmalar bazen 5 saati bulurken Dalamandan en geç 2 saatte Kaş’ta olursunuz.Kaş’a ayak bastığınızda bütçenize göre otel ve pansiyon gibi bir sürü seçenekten birini seçebilirsiniz. Oteller genelde deniz kenarlarında dizilmişken pansiyonlar daha mütevazi fakat hem orman hem dağ manzarasını sunan yerlerde bulunuyor. Pansiyonu tercih ederseniz geneli aile işletmesi olduğu için aile ortamında tatil yapma imkanı bulabilirsiniz.

Kaş’ta Neler Yapılır

Kaş

Kaş’ta denize girmek ve görmek için alternatifleriniz bulunmakta. Doğa, tüm Akdeniz’de olduğu gibi saf ve eşsiz güzelliğiyle kucak açar. Denize girmek ve doğallığıyla güzel bir gün geçirmek istiyorsanız alternatiflerinizden biri küçük çakıl plajıdır. Küçük çakıl soğuk suda yüzmek isteyenlerin tercihidir.

Yazın sıcağında buz gibi suyuyla serinletir tatilcileri. Deniz dibine doğru inildikçe su sıcaktır fakat üstlerinde soğuktur. Tesisleri de mevcuttur küçük çakıl plajının. Bir diğer plajı Büyük Çakıl plajıdır. Ne kadar açılırsanız açılın şeffaftır suyu. Gözlüklerinizle dalmadan bile dipte gezinen çeşit çeşit balıkları görebiliriz. Denizin içinden kaynak çıktığı için suyu çok soğuk ve güzeldir.

Not: plajda büfe ya da yemek yenecek bir yer yoktur. Uzun süre kalacaksanız yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler alın.
Fakat daha sessiz kendi yiyeceğinizi götürüp fakat daha temiz el değmemiş bir denize girmek istiyorsanız hidayet koyuna mutlaka uğramalısınız. Berrak ve masmavi bir deniz bekler sizi hidayet koyunda. Temizliği ve balık çeşitliliğinden dolayı Kaşın dalış merkezlerinden birisidir. Eğer aktif dalışa, deniz canlılarına meraklıysanız şnorkelinizi ve gözlüğünüzü mutlaka yanınıza almalısınız. Caretta görme olasılığınızda çok yüksektir.

Uçarsu Şelalesi

Kaş’ta doğa harikası görünümüyle, sıcak yaz günlerinde çok güzel serinletmesiyle Uçarsu şelalesi mutlaka gidilmesi gerekli yerlerden birisidir. Gidişiniz biraz zahmetli olacak ama buna fazlasıyla değecektir.

Koylar

Kaş’ın Kalkan mevkide mutlaka gidilmesi gerekli yerlerden birisidir. Burada denize girmek istiyorsanız Kaputaj plajına mutlaka uğramalısınız. Kaş’ın hatta Akdeniz’in en güzel plajına sahiptir. Plajın zemini çoğunluğu kumdan oluşur. Fakat en güzel yanı denizde, günün her saati mavinin farklı bir tonuyla karşılaşacaksınız. Karadan ulaşım yoktur. Teknelerle gidilmektedir.

Denize girilecek bir diğer yer ise Fırnaz koyudur. Yat ve teknelerin uğrak yeridir. Karadan ulaşım yoktur. Teknelerle gitmelisiniz. özellikle turkuaz rengi denizine hayran kalacaksınız.

Yaylalar

Kalkana uğramışken doğal güzelliğiyle hayran bırakacak Bezirgan yaylasına uğramayı ihmal etmeyin. Burada kalmak isterseniz yöre insanının işlettiği küçük pansiyonları tercih edebilirsiniz. Yaylaya gittiğinizde üzüm bağları ve çam ormanlarıyla çevrilmiş İslamlar köyüne uğrayıp, alabalık çiftliklerinde balığınızı ve tereyağında kızartılmış keçi peynirini yemeden dönmeyin.

Tarihi Yerler

Eğer birazda tarihi eser görelim derseniz bir sürüde antik kenti mevcuttur Kaş’ın. Aperlai antik kenti, Andirake antik kenti, İşinda antik kenti ve diğer seçenekler mevcuttur.

Kaş’ta istediğiniz her çeşit yiyeceği bulabilirsiniz. Fakat günlük balık tutulan bir balık restoranına, Halep böreği ve patlıcan kebabı yapan bir restorana, ev yapımı, şeftaliden kiviye kadar çeşit skalasına sahip dondurmacılara ve deniz kenarında fakat salaş bir meyhaneye girmeden dönmeyin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir