Her köşesi tarih kokan Batı Karadeniz şehrimiz Kastamonu’nun en dikkat çekici tarihi eserlerinin başında hiç şüphesiz kalesi geliyor. Kastamonu Kalesi, çok önemli bir tarihi miras. Kale, tarihçilerin bildirdiklerine göre Kommenler Hanedanı zamanında, yani on ikinci yüzyıl döneminde yapılmış ve Türklerin bölgeye yaptıkları akınlara karşı koymayı hedeflemiş. Kastamonu Kalesinin alt yapısına bakıldığında, Bizans’ın Ortaçağdaki son dönemi mimari özelliklerini taşıdığı görülüyor. Bugüne kalan ve ulaşan kısmı ise, Beylikler döneminde tamir edilen ve günümüze gelen kısmıdır.

Kastamonu Kalesinin mimari yapısına bakıldığında ise, 112 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde yer aldığını öncelikle belirtmek gerekiyor. Kale, şehrin her noktasından görülebiliyor. Kale güneyden kuzeye 155 metre uzunluğunda, doğudan batıya ise 30 – 50 metre genişliğinde bulunuyor.

Kalenin inşasında taş ve harç kullanılmış. Yapımda taş ve harç malzemesinin arasında ahşap hatıllar da yer alıyor. Kale 15 büyük kule ve burç ile güvenli bir şekilde destekleniyor. Kalenin orta bölümünde dehliz biçimli merdivenli bir yol bulunuyor. Merdivenli yol, Kalenin kapı tarafından dış surlara kadar ulaşıyor. Söz konusu dehliz kalenin dışından erzak ve çeşitli malzeme alımını temin ediyor. Aynı zamanda bir kuşatma sırasında bu dehliz bir sığınak olarak, halkın saklandığı bir yer olarak da kullanılmış.

Kastamonu Kalesinin yüksek bir noktada kurulmuş olması, yapıyı tüm şehre hakim kılıyor. Kale, Kastamonu’yu ziyaret edenler tarafından uzaktan bol bol fotoğraflandığı gibi çıkılarak da gezilebiliyor. Kaleyi yakından gezip görmek için belirli bir noktaya kadar araçla çıkılabiliyor. Sonrasında ise, yürüyerek devam etmek gerekiyor. Ayrıca kaleye çıkan yolun üzerinde çeşitli hediyelikler satan, özellikle Kastamonu’lu hanımların işlettiği hediyelik eşya tezgahları bulunuyor. Gezmeye gelen turistler buralardan Kastamonu hatıraları satın alabiliyorlar.

Kastamonu Kalesi
Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesinin şehri kuşatan ve vadi tarafına doğru uzanan dış surları ise bugüne gelebilmiş değil. Bu surlardan bugüne kalan sadece dış sur duvarlarına ait bir kule parçası. İç kale kısmı Bizans döneminde inşa edilmiş. Günümüze kalabilen kısımlar ise Candaroğulları zamanında inşa edilmiş olan kısımlar. Kale, Osmanlı döneminde de önemli tamiratlar görmüş. Cumhuriyet döneminde ise 1943 depreminden zarar görmüş.

Kalenin mimarideki detaylarına bakıldığında, kapı söveleri, tonozları ve kemerlerinin kesme taştan yapıldığı görülüyor. Yuvarlak biçimli burcu kiremitler ile kapatılmış. Birinci ve ikinci kapılar basık kemerli ve sivri kemerli tonozlar bulunduruyor. Kalenin iç kısmında ise, tamamı günümüze ulaşmamış farklı yapıların bazı kalıntıları bulunuyor.

Kastamonu’ya yolu düşenlerin ilk dikkatini çekecek eserlerden biri olan kaleyi, tüm gezginlerin görmesi gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.