Orta Asya’da yer alan Katar’ın başkenti Doha, Basra Körfezi kıyısında yer alır. Katar’ın tek sınır komşusu Suudi Arabistan’dır.

Katar’da kuru ve sıcak bir iklim yaşanır. Ülkede Haziran ve Eylül ayları arası dönem oldukça sıcak geçer. Bu dönemde sıcaklık değerleri nemin de etkisiyle daha fazla hissedilir. Yaz dönemi sıcaklık değerleri yaklaşık 50 dereceye kadar çıkar. Kış aylarının serin geçtiği ülkede yağış çok görülmez. Katar’a gitmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ekim ve Mart ayları arasında ülkeye sıkça turlar düzenlenir. Katar ve Türkiye arasında saat farkı bulunmaz. Ülkeye giderken oluşabilecek sağlık sorunlarından korunmak adına herhangi bir aşı yaptırmaya gerek yoktur.

Katar’ın para birimi Riyal’dir. Ülkenin başkenti olan Doha dünyanın en zengin kentlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Kentte çöl iklimi hakimdir. Doha’ya gitmek için en uygun dönem Şubat-Kasım ayları arasıdır. Şehir içi ulaşımda halk tarafından toplu taşıma araçları çok kullanılmaz. Taksi ücretleri oldukça ucuzdur.

Katar, ülkeye gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlardan vize isteyen devletlerdendir. Katar vizesi almak ise oldukça kolaydır. Vize başvurusu Doha Uluslararası Havalimanı’nda ülkeye giriş yaparken gerçekleştirilir. Vize alırken herhangi bir evrak ve fotoğraf istenmiyor. Pasaport süresinin 6 ay ve üzeri olması gereklidir. Vize işlemleri gerçekleştirilirken gidiş-dönüş uçak biletinin olması ise diğer kriterler arasında.  Vize işlemleri ücrete tabiidir. Ücret 100 Riyal’dir. 100 Riyal yaklaşık 25 Dolar’a karşılık gelir. Ödemeyi nakit ya da kredi kartı ile gerçekleştirebilme gibi seçenekler vardır. Ülkeye vizeler tek girişlik 14 günü kapsayacak şekilde verilir. Ülkeye girişlerde yeşil pasaport, gri pasaport, siyah pasaport sahibi olan Türk vatandaşlardan vize istenmez. Eğer 14 günlük vizenizi uzatmak isterseniz  “Air­port Secu­rity and Pass­ports Depart­ment (ASPD) / Immig­ra­tion Office” isimli merkeze başvurmanız gerekir. Başvuru vizenin bitiş süresinden önce yapılmalıdır. Vize uzatma ücreti ise 100 Riyal’dir. Uzatma 1 defaya mahsus 14 günü aşmayacak şekilde yapılır.

En rahat ulaşım uçak seyahati

Türkiye’den Katar’a gitmek için en rahat ve hızlı ulaşım uçak seyahatidir. Ülkemizden Katar’ın başkenti Doha’ya direkt uçak seferleri bulunur. Yolculuk süresi yaklaşık dört buçuk saat sürer.

Ülkemizden Katar’a gitmek için kara yolu da tercih edilebilir. Fakat kara yolu seyahati hem güvenlik açısından hem de zaman açısından çok elverişli değildir. Katar Türkiye arası mesafe 2884 kilometredir. Bu da ortalama  bir buçuk günün yolda geçmesi demektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir