Başkenti Doha olan Katar’ın resmi dili Arapça’dır. Ancak ülkede ağırlıklı olarak İngilizce konuşulur. Ortadoğu’da Arap Yarımadası’nın doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Kuzeybatı kısmında ada ülkesi olan Bahreyn, doğu kısmında Arap Emirlikleri ve güney kısmında Suudi Arabistan yer alır. Ekonomisi büyük ölçüde petrole dayanır. Ülkede bulunan petrol rezervlerinden dolayı zengin ülkeler arasında yer alır. Kişi başına düşen yıllık gelirin en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir.

Katar‘da mevsimler genel olarak çok sıcak ve kurak geçer. Kış aylarında yağmur olur. Onun haricinde yağmur miktarı yok denecek kadar azdır. Ülke büyük ölçüde çöller ile kaplıdır. Kar ya da don olaylarına rastlanmaz.

Ash - Shahaniyah - Katar
Ash – Shahaniyah – Katar

Haziran-Eylül arasındaki yaz döneminde sıcaklık değerleri 45 derecenin üzerine çıkar. Nem oranı da yüksek olduğudan hayat zorlaşır. Bu aylarda Katar sokaklarında insan görmek oldukça zordur.

Kış aylarında az da olsa yağan yağmur ile beraber hava biraz serinler. Bunun sonucu olarak da sıcaklık ortalamaları 25-30 dereceler arasında değişir. Yaz öncesi ve sonrası dönemler yaz ayları kadar olmasa da sıcak ve kurak geçer.

Yaz ayları içerisinde sıcaklık ve nem oranları oldukça yüksek değerlere ulaşır. Bu nedenle Ekim-Mart arasındaki dönemde ziyaret edilmesi tavsiye edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.