Orta Asya’da yer alan bir Türki devlet olan Kazakistan’ın başkenti Astanadır. Yüz ölçümü olarak geniş bir alana yayılan ülke bu özelliği ile en büyük Müslüman ülke konumundadır.

Kazakistan sert karasal iklimin hüküm sürdüğü bir ülkedir. Ülkede yaz ve kış ayları arası sıcaklık farkı çok fazladır. Bunun için Kazakistan’a gitmek için en uygun dönem bahar aylarıdır. Ülke içersinde gidilecek bölge de gidilecek dönemi seçmede etkili olan bir faktördür. Çünkü ülke yükseltisi bölgesel farklılık gösterdiği için hava durumu üzerinde etkilidir.

Kazakistan’ın eski başkenti olan Almata aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Şehir Orta Asya’nın en gelişmiş kentidir. Kente ülkemizden direkt uçuşlar bulunur. Uçuş süresi 5 buçuk saat olarak hesaplanır. Şehre gezi amaçlı gidecekler için en uygun dönem ilkbahar ve yaz aylarıdır. Almata kış sporları açısından çeşitliliğin olduğu bir şehirdir. Spor amaçlı gidecekler için kış dönemi çok verimli geçer. Şehir içi ulaşım metro, tramvay, taksi ve otobüsler vasıtasıyla sağlanır. Hava alanlarından şehir merkezlerine de toplu taşıma araçlarıyla gelinebilir. Fakat otobüsler gece 22:00’den sonra hizmet vermez.

Kazakistan ülkeye gidecek Türk vatandaşlarından vize almaz. Bunun için kalma süresinin 1 ayı aşmaması şartı vardır. Ülkede 5 günden fazla kalacak olanların göç polisine giderek adres bilgisi yapması gerekir.
Kazakistan’a gitmek için en rahat yol hava yolunu tercih etmektir. Ülkeye uçakla gitmeyi tercih edenler için İstanbul’dan pek çok hava yolu firmasına ait direkt uçuşlar bulunur. Uçuş seferleri Almata ve Astana kentlerine yapılır. Kazakistan’a varış süresi yaklaşık olarak 5 saat olarak hesaplanır. Aktarmalı yolculuklarda bu süre artış gösterir. Yaz dönemi ülkeye Antalya’dan gezi turları da düzenlenir. Bu turlar da kalkış tarihi uçağın dolması ile birlikte belirlenir.

Kazakistan’a tren yolculuğu ile ulaşmak da mümkündür. Fakat tren yolculuğu Rusya aktarmalı ve vakit alan bir yolculuk seçeneğidir. Ülkeye trenle gitmek için Rusya’nın Türkiye ve Kazakistan bağlantılı şehirleri olan Kazan,Tolyatti ve Samara şehirlerine gidilir. Oradan Kazakistan trenine geçilir. Ücret olarak uçak yolculuğuna oranla ucuzdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir