Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, tabiatı ve tarihsel gelişimiyle Türkiye’nin en güzel cennet köşelerinden biri olan Kekova (Dolichiste) Adası ve Kekova Bölgesi ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Kekova (Dolichiste) Adası nerededir, Kekova (Dolichiste)’ya nasıl gidilir, Kekova yat ve tekne turları, Kekova (Dolichiste) Antik Kenti ve Kekova (Dolichiste) Adası hakkında bilgiler nelerdir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Kekova (Dolichiste) Adası Nerededir

Kekova, Antalya ilimizin Demre beldesi yakınlarında yer alan Üçağız ve Kaleköy açıklarında kayalık bir adada yer almaktadır.

Kekova (Dolichiste) Adası Hakkında Bilgiler

Yaklaşık 19 km uzunluğu,188 metre yüksekliği ve 6 kilometrekare yüzölçümü ile Kekova Adası doğası ve geçmişi ile tam bir dünya cennetidir. Özellikle mavi yolculuk yapanların en önemli duraklarından biri olan Kekova Bölgesi, birbiriyle bağlantılı tarihsel güzelliğin yanında ayrıca tabiatı ile sizi kendine hayran bırakacaktır. Kekova’nın batısında yer alan Dolichiste (Kekova)Antik Kenti ve kuzey kısmında yer alan Batık Kent bu bölgenin cazibesini daha da artırmaktadır. Yaklaşık 700 metre uzunluğundaki Batık Kent içerisinde Roma ve Bizans mimari yapılarını barındırmaktadır. Kekova Antik Kenti’nde ise Helenistik Dönem ait kule, kilise, şapel ve liman tarzı yapılar yer almaktadır. Bunların yanında ayrıca kilise ve şapel de bulunmaktadır.

Akdeniz’de ülkemize ait olan en büyük ada konumunda olan Kekova Adası’nda özel teknelerle gezebileceğiniz birbirinden harika koyları ile Aperlia, Simena, Theimussa, Tyberissos Antik Kentleri, Lykia lahdi ve kaya mezarları Kekova Bölgesinde gezilecek yerler arasındadır. Bölgeye adını veren Kekova, koyları, balıkçı köyleri, antik yerleşimleri, tarihsel gelişimi ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kekov (Dolichiste) Adası Nasıl Gidilir

Kekova Adası –Demre arası yaklaşık 23 km, Kaş-Kekova Adası arası yaklaşık 36 km, Antalya-Kekova Adası yaklaşık168 km ve Kekova-Fethiye arası ise yaklaşık 140 km mesafede yer almaktadır. Demre üzerinden karayolu ile gelecekler için, Kaş Caddesi üzerinden Kekova yolu takip edilerek, Kaleüçağız yoluna girilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir