Afrika‘nın doğu kıyısında yer alan Kenya Ekvator ülkelerinden biridir. Yönetim şekli, başkanlık tipi Cumhuriyet’tir. Başkenti Nairobi şehridir. Etiyopya, Somali, Uganda ve Sudan ülkenin sınır komşusu olan ülkelerdir. Ayrıca güneydoğusunda Hint Okyanusu yer alır. Kenya, 7 eyalet ve 1 bölgeden oluşur. Ülkenin resmi dili İngilizce ve Kiswahili dilidir. Halk arasında diğer yerel diller de konuşulur.

Kenya’nın iklimi

Ülkede genel olarak tropikal iklim hakimdir. Özellikle kıyı kesimlerinde hava sıcak ve nemlidir. İç kesimler, kıyı bölgelere göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Mart, Nisan ve Mayıs ayları ülkenin en fazla yağış aldığı aylardır. Yıl boyunca, gündüz sıcaklıkları 22-27 derece arasında, geceleri ise 9-13 derece arasında değişiklik gösterir.

Ülkenin 1800 metreyi aşan yüksek yerlerinde, Nisan- Haziran ayları arasında ve Ekim-Kasım ayları arasında yağış görülür. Bu kesimlerde en soğuk aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ocak ve Şubat ayları en sıcak zamanlardır. Bu aylarda sıcaklık en fazla 25-26 derece civarındadır. Victoria Gölü kıyısında ise sıcaklıklar daha yüksektir.

Ülkenin kıyı kesimlerinde ise Nisan- Haziran ayları en çok yağış görülen aylardır. Bu bölgelerde en sıcak zamanlar ise Ocak-Mayıs ayları ve Ekim-Aralık ayları arasındadır. Bu nedenle Kenya’ya gitmek için en uygun zamanlar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir