Kıbrıs Hakkında Önemli Bilgiler

 • Güneydeki adresler İngiltere ile aynı temel kalıbı kullanır. Kişinin veya işletmenin isminin ardından bir sokak numarası ve adı bulunur. Bunu dört basamaklı bir posta kodu ve bir bölge izler. Kuzeydeki adresler çoğunlukla İngilizce ve Türkçe olarak birlikte verilir ve bu nedenle anlaşılması kolaydır.
 • Kıbrıs posta sistemi nispeten güvenilir sayılır. Postanızın adresine ulaşması birkaç hafta sürebilir, ancak eve gönderilen kartpostallar daha kolay gelir. Güney ilçesinde postaneler Pazartesiden cumaya kadar sabah 08.00 – akşam 17.30 arası açıktır. Kuzeydeki postaneler Pazartesiden cumaya hafta içi her gün saat 07: 30 ile 22: 00 ve Cumartesi sabahı saat 8.30 – 12.30 arasında açıktır. Postaneler kış mevsiminde daha erken kapanır.
 • Kıbrıs Cumhuriyeti metrik sistemi kullanmaktadır. Mesafelerde kilometreler, kilometrekareler, benzinde litre, ağırlıklarda gram ve kilo, hızda ise kilometre / saat cinsinden ölçü birimleri kullanılır. Kuzeyde durum biraz daha karmaşıktır.
 • Güneyde para birimi olarak avro (€) kullanılır. Burada çok sayıda banka ve ATM’ler vardır ve paranızı kolayca çekebilirsiniz. Kredi kartları da yaygın olarak kabul edilmektedir. Bankacılık saatleri Mayıs-Eylül arasında Pzt-Cuma günleri 8.15 – 13.30 saatleri arasındadır. Larnaka ve Baf havaalanları ile Lemesos limanında 24 saat değişim olanakları bulunmaktadır. Kuzeyde resmi para birimi olan Türk Lirası kullanılır ancak Euro, sterlin ve ABD doları da kabul edilmektedir.

Kıbrıs Hakkında Diğer Bilgiler

 • Kıbrıs’a gelen birçok ziyaretçi bütün ödemelerini genellikle peşin yapmıştır. Uçuşlar, konaklama, araba kiralama, geziler gibi birçok etkinliğin parası peşin ödenir. Bağımsız yolcular için maliyet yüksek sezonda günlük ortalama 75 € ve 100 € arasında değişirken diğer sezonlarda bu maliyet daha da azalır. Tabii ki hangi etkinliklere katıldığınıza ve etrafınıza nasıl seyahat ettiğinize bağlı olarak masraflarınız artıp azalabilir. Adada kahvaltı 4-6 €, sabit menü öğle yemeği 12-15 €, içki dahil akşam yemeği 22 €, tekli otobüs bileti 1.50 €, biranın bardağı 5 €, sinema bileti  7 €, tiyatro ve konser bileti 25-35 € gibi fiyatlar ile müşterilere sunulur. AB üyesi olmayan ülkelerin mensupları belirli mallarda KDV iadesi alabilirler. Kuzeyden ve Türkiye’den ithal edilen mallar için maliyet düşüktür, diğer ülkelerden ithal edilen mallar için daha yüksektir.
 • Suç oranının son zamanlarda hızla artmasına rağmen Kıbrıs ziyaretçiler için nispeten güvenli bir yer olmaya devam ediyor. Hırsızlık ve gasp olayları yok denecek kadar azdır. Sokaklarda şiddet çok nadir olarak rastlanan bir durumdur. Ancak özellikle Rusya ve Türkiye’den gelenler arasında örgüt suçuna ve kadın ticaretine bulaşmış birçok insan var. Bu tür olaylar da büyük şehirlerin özellikle Lemesos’un açıkça tanımlanmış bölümlerinde bulunan barlar ve kulüpler ile sınırlıdır. Kıbrıs’ta suçlulara göre muamele değil kanunlara uygun bir ceza çok daha olası bir senaryondur. Adada hız sınırlamaları sıkı sıkıya uygulanır. Kan veya nefeste izin verilen alkol seviyesinin üzerinde araç kullanmak ağır cezalar taşır. Askeri alanlarda dikkatli olun. Sivillerin girişine izin verilmeyen yerlerden uzak durun. Fotoğraf çekilmesi yasak tabelalarını i ciddiye almanız faydalı olacaktır.
 • Adadaki elektrik kaynağı 13 amper olup üç girişli fişler vasıtasıyla 230 volt olarak gönderilmektedir. Bu nedenle İngilizler adaptörlere ihtiyaç duymaz ve evde kullandıkları ekipmanları kullanabilirler. Diğer devletlerden gelen ziyaretçiler adaptörlere ihtiyaç duyacaktır.
 • Çoğu yabancı uyruklu tarafından kuzeye veya güneye girmek için gereken tek şey geçerli bir pasaporttur. Güneyde AB uyruklularının kalış süreleri konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kuzeyde ise üç aya kadar kalabilirler. ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Singapur vatandaşları, vizesiz üç aya kadar güneyde veya kuzeyde kalabilirler. Ziyaretçiler 7 resmi geçiş noktasından güneyden kuzeye geçebilirler. Eğer güneyde kiralanan bir araba kullanıyorsanız kuzey için ayrı bir sigorta poliçesine ihtiyaç duyulacaksınız.
 • Adada başlıca tıbbi sıkıntılar muhtemelen güneş ışınlarından, böcek ısırmalarından ve bir denizanasından gelen tuhaf sokmalardan kaynaklanıyordur. Tüm Genel Hastanelerde ve bazı özel hastanelerde, herkese ücretsiz acil müdahale hizmeti veren Kaza ve Acil Departmanları bulunur. Seyahat sigortası yapılması için daha rutin muamele yapılması gerekebilir. Buna göre AB vatandaşları bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı alarak adada ücretsiz veya indirimli tedavi alabilirler. Kuzeyde tüm ziyaretçiler ücretsiz acil tıbbi tedavi hakkına sahiptir. Ancak bunun ötesinde bir tedavi belirli masraflar çıkarmaktadır. Bunun için yine özel sigortaların kullanılması önerilir. Adada her yerde bulunan eczaneler küçük şikayet ve rahatsızlıklara yardımcı olabilir. Kıbrıs’ta musluk suyu içmek için güvenli olup sular herhangi bir kimyasal tada sahip değildir. Şişelenmiş hazır sular da adada ucuzdur.
 • Tıbbi harcamaları, kişisel mülkleri, üçüncü taraf sorumluluğunu içeren bir kapsamda seyahat sigortası önerilir. Herhangi bir tehlikeli spor denemek isterseniz poliçenizin kapsamı içinde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yoksa kapsamı ona göre uzatmanız gerekir. Bazı kredi kartlarında ücretsiz sigorta imkanı bulunduğunu unutmayın. Eğer bir hırsızlık olayına maruz kalırsanız polise rapor tutturmayı unutmayın.
 • Güneyde ücretsiz internet erişimi yaygın olarak bulunmaktadır. Çoğu otel şu anda en azından özel bir alanında Wi-Fi imkanı sunar. Bazı kafe, restoran ve barlarda ücretsiz wi-fi mevcuttur. Bir wi-fi sinyali bulamazsanız çoğu büyük kasabalarda bulunan bir internet kafe işinizi görecektir. Son zamanlarda güneyin gerisinde olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’taki turistik bölgelerde Wi-Fi bağlantısı daha yaygın hale geliyor.
 • Çamaşırhane hizmeti sunan büyük oteller resepsiyon aracılığıyla bu hizmeti sunar. 2 gün içinde temizleme hizmeti veren kuru temizleme dükkanlarını kasaba merkezlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca büyükşehirlerde büyük çamaşırhaneler de mevcuttur.
 • Güney’deki çoğu bölgesel müze hafta içi her sabah 08: 00’den akşam 17: 00’ye kadar açıktır. Hafta sonları pek çok müze kapalıdır ancak bazı müze ve arkeolojik alanlar Cumartesi günleri sabah 9’dan öğle 15:00’e kadar açıktır. En önemli yerlerden biri Lefkoşa’daki Kıbrıs Müzesi’dir. Hafta içi saat 10.00 – 13.00 arası açık olan müze pazar günleri de açıktır ancak Pazartesi günleri kapalıdır. Kuzeydeki müze açılış saatleri bazen değişiklik gösterebilir.
 • Arkeolojik alanlar her gün saat 08.00’de açılır. Bu alanların kapanış saatleri mevsime göre değişirken kışın saat 17.00’de yaz saati uygulaması ile de 17.30’a kadar açıktır. Müzeler ve arkeolojik siteler için 2.50 € gibi neredeyse evrensel bir giriş ücreti alınmaktadır. Ancak en popüler örneklerden olan Kıbrıs Müzesi ve Baf Mozaikleri’ni görmek için 4.50 € ödemek gerekir. Ayrıca kiliselerde ve camilerde ziyaretçilerin mütevazı kıyafet giymesi konusunda hem erkek hem de kadınlara ısrarcı davranılır.
 • Güneyde alışveriş saatleri mevsime, dükkanın türüne ve lokasyona bağlı olarak değişir. Ancak çoğunlukla saat 07.00 ile 19.00 arasında hemen hemen her yer açıktır. Dükkanların erken kapanışı genellikle Çarşamba ve Cumartesi günleri olur. Çoğu işletme pazar günleri de kapalıdır. Tatil mevsimi boyunca ve tatil bölgelerinde turistlerin kullanması muhtemel dükkan türleri çok uzun saatler boyunca açık olabilir. Kıbrıs’ın kuzeyindeki işletmelerin açık olduğu zamanlar 08.00 ile 19.00 saatleri arasındadır.
 • İki tür halka açık telefon bulunur ve bunlar madeni para ya da kart ile çalıştıran olarak ayrılır. Telefonlar için kartlar bankalar, postane ve bazı mağazalardan temin edilebilir. Kıbrıs’ta birine telefon etmek için sekiz haneli numarayı (güneyde) veya yedi basamaklı numarayı (kuzeyde) çevirmeniz yeterli olur. Kuzeyde kamu telefonları yaygın değildir ancak genellikle yerel posta bürosunda veya çevresinde bulunabilir. Kuzey Kıbrıs’ta cep telefonu ile adanın dışında bir yer aranıyorsa 0090 aranmalı ve ardından cep telefonu numarası başına 0 olmadan arama yapılmalıdır. Cep telefonunuzdan Kıbrıs’ta telefon görüşmesi yapmayı planlıyorsanız yerel bir SIM kart satın almak size daha ucuza mal olacaktır.
 • Hem güney hem de kuzeydeki askeri alanlarda fotoğraf çekmek yasaktır. Birçok manastır, kilise ve müzede de flaşın yaratacağı zarardan dolayı fotoğraf çekmek yasaktır. Müzelerde ve arkeolojik alanlarda bulunan tablolara, eserlere ve diğer parçalara zarar vermemek adına fotoğraf çekmekten kaçınmalısınız.
 • Kamu tuvaletleri nadir bulunur ancak var oldukları yerlerde de genellikle iyi durumdadırlar. Tuvalet bulamadığınız durumlarda en uygun bar, restoran, kafe veya otel tuvaletlerini tercih etmelisiniz. Buralarda müşteri değilseniz bile rica etmeniz durumunda size anlayış gösterirler.
 • Kıbrıs Cumhuriyeti hakkında en önemli bilgi kaynağı Kıbrıs Turizm Örgütü’dür. Kıbrıs Turizm Örgütü denilen CTO çok kullanışlı haritalar ve broşürler ile turistleri bilgilendirir. Kuzey Kıbrıs’ta bu konuda üç yayın özellikle yararlıdır. Kuzey Kıbrıs Otelciler Birliği KITOB tarafından üretilen Kuzey Kıbrıs Otel Rehberi ve Kuzey Kıbrıs İşletmeler Rehberi ile web siteleri de turistlere önemli bilgiler sağlar.
 • Kıbrıs çok çocuk dostu olduğu için ailelerin sık sık tercih ettiği bir tatil mekanıdır. Bebek bakımının tüm gereçlerinden olan bebek maması, bezler, kremler, tozlar ve ilaçlar eczanelerde ve süpermarketlerde bulunur. Çocuklara uygun koltuklar ve mama sandalyeleri ile oyuncaklar restoranlarda bulunan ayrıntılar arasındadır. Büyük oteller genellikle çocuk dostu hizmet vermek adına çocuk kulübü, eğlence salonu, oyun alanları ve bebek bakımı alanları ile aileleri ve çocuklarını rahat ettirir.
 • Kıbrıs’taki engelli misafirlere önem verilir. Tekerlekli sandalyelerin çıkması için rampalar sık sık bulunur. Bazı tatil beldeleri ve antik alanlar engelliler için biraz zorlatıcı olabilir. Engelli turistlerin yolculuk ve ziyaretleri ile ilgili öncesinde bir araştırma yapmak yararlı olacaktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir