Türki Cumhuriyetler’den Kırgızistan Orta Asya’da yer alır. Ülkenin başkenti Bişkek’tir. Kırgızistan’ın sınır komşuları batıda Özbekistan, kuzeyde Kazakistan, güneyde Tacikistan, doğu da ise Çin’dir.

Resmi dili Kırgız Türkçesi olan ülkede kullanılan resmi para birimi ise Som’dur. Türkiye ve Kırgızistan arasındaki zaman farkı 3 saattir. Türkiye saati Kırgızistan’a göre 3 saat daha geridedir.

Kırgızistan’da az yağışlı kara iklimi hakimdir. Ülkede yıllık ortalama güneşli gün sayısı 247 gündür. Kırgızistan denizlerden uzak bir ülkedir. Ülke yüksek bir araziye sahiptir. Bu da iklimi büyük ölçüde etkiler. Dağların etekleri sıcak çöl rüzgarlarının etkisi altındadır. Kırgızistan’ın yüksek kesimlerinde ise soğuk bir iklim hakimdir. Ülkenin geri kalan bölgelerinde bol yağışlı bir iklim görülür. Ülkede yaz ile kış, gündüz ile gece arasında sıcaklık farkı oldukça fazladır. Ülkede yazlar sıcak kışlar ise oldukça sert geçer. Ülkeye gitmek için en uygun dönem Eylül ve Ekim aylarıdır. Kamp yapmak için en uygun dönem Temmuz ve Eylül ayları arasıdır.

Kırgızistan seyahatinde oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amaçlı yapılması gereken zorunlu aşı yoktur. Fakat ülkeye gitmeden önce Hepatit A ve B aşılarının yaptırılması önerilir.

Kırgızistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden bir tanesidir. Bunun için ülkede kalış süresinin 30 günü aşmaması koşulu vardır. Eğer ülkede daha fazla kalınacaksa Ankara’da bulunan Kırgızistan Büyükelçiliği’nden vize başvurusu yapılmalıdır. Ülkeye gitmeden önce pasaportun kullanım süresinin en az 6 ay olması gerekir. Pasaportta 1 sayfa boş alan olması istenir. Ülkeye girişte döviz ve kıymetli eşyaların bildirilmesi gerekir. Fakat diplomatik pasaport sahibi olan kişilerden böyle bir uygulama istenmez. Antika eser, tablo, silah, bıçak ve nadir av hayvanları ile derilerini ülkeden çıkarmak yasaktır.

Türkiye’den Kırgızistan’a gitmek için en hızlı, rahat ve güvenilir seyahat hava yolu ile yapılır. Türkiye’den Kırgızistan’a direkt uçuş seferleri bulunur. İstanbul’dan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e direkt uçuş seferi ortalama 5 saat 10 dakika sürer. Kırgızistan’a gitmek için bir diğer yolculuk şekli kara yolu ile olandır. Kara yolu seyahati hem uzun sürdüğü için hem de yol güvenliği açısından pek önerilmez. Türkiye ve Kırgızistan arası mesafe 4804 km’dir. Bu da yaklaşık olarak 3 güne denk gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.