Tacikistan, Çin, Özbekistan ve Kazakistan ile sınır komşusu olan Kırgızistan, Orta Asya içerisinde bulunan Türk Cumhuriyetler’den biridir. Başkenti Bişkek olan ülkede Kırgızca ve Rusça konuşulur. Ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutar. Bunun yanı sıra son 50 yılda madencilik sektörü de gelişmeye başlamıştır.

Kırgızistan’ın denizlerden uzak olması ve yüksek bir yere kurulması iklimini etkiler. Dağların eteklerinde çöl ikliminin etkileri gözükür. Yüksek kesimler hem daha soğuk geçer hem de gece gündüz arasındaki sıcaklık farkları daha belirgindir. Arada kalan bölgeler ise yağışlıdır. Dağ etekleri yıllık 250-300 mm, yüksek vadiler yıllık 100-150 mm yağış alırken, arada kalan bölgeler yıllık 600-900 mm yağış alır.

Yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkları da gece ile gündüz kadar belirgindir. Yazın 30 dereceyi geçen sıcaklıklar, kışın -20 derecelere kadar iner. Don olaylarına sıklıkla rastlanan bir ülkedir.

Kırgızistana Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Ülke içerisinde kışlar çok soğuk ve yazlar çok sıcak geçer. Bu nedenle de Kasım-Şubat ve Haziran-Ağustos arası dönem hava durumundan dolayı ülkeyi ziyaretlerde tercih edilmez. İlkbahar ayları içerisinde bazı bölgeler yağış aldığı için heyelanlar meydana gelir. Ülke geneli ziyaret edilmek isteniyorsa Eylül-Ekim dönemi ideal zamanlardır. Fakat dağlık bölgelere gidilecekse yaz ayları önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.