Kırklareli de Gezilip Görülecek Yerler Neresi?

Kırklareli sevimli sokakları ile bilinen bir şehir. Şehirden ziyade çok sevimli bir kasabayı andırıyor. Hayat çok sakin ve insanları da buna paralel olarak çok sakin. Şehirde hayat sanki yıllar önce durmuş gibi. Her şey çok özgün duruyor hala yerli yerinde.  Kırklareli’de yemek için ise köfte ve börek öneriliyor. Kahvaltı niyetine güzel bir börek yiyebilirsiniz.

Balkaya Köyü

Vize‘ye bağlı Balkaya Köyü, özellikle doğaseverlerin yeni tutkularından birisi oldu. Üstelik köye ulaşım oldukça kolaydır. Eğer siz de bir doğa tutkunuysanız Balkaya Köyü’nü ziyaret ederek gizli bir noktayı keşfe çıkmış olursunuz. Konaklamak için otellerin yanı sıra kamp da kurabilirsiniz. Çevreyi keşfe çıkarsanız bölgenin tarihî kalıntıları ve burada bir mağara sizleri karşılıyor olacak. Vize’nin doğal güzelliklerine şahit olacağınız bu gezinizden pişman olmayacaksınız.

İğneada Limanköy

İğneada‘ya bağlı Limanköy, yaz ve kış aylarında güzelliği ile büyülüyor. Yazın ayrı kışın apayrı güzellikleriyle yılın her ayı tatil için tercih edilebilecek yerlerden birisi. İğneada’nın tarihi Limanköy’ün kuruluşundan 150 yıl öncesine dayanmaktadır. Nasıl kurulduğuna dair de güzel bir hikâyeye sahiptir. Limanköy şuanda 500 nüfusa sahiptir. Aynı zamanda dünyada az bulunan longoz tipi ormanların biri de İğneada Longozu‘dur.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası’nın tarihi 180 milyon yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Mağara iki kat ve üç mağaradan oluşuyor. Dupnisa Mağarası’nın toplam uzunluğu 2720 metredir. Kuru Mağarası, Kız Mağarası ve Sulu Mağara oluşturduğu mağaralardan üçüdür. Mağaranın içinde bir yer altı nehri akmaktadır. Gezenleri fazlasıyla etkileyecek bir özelliğe sahip bu nehir. Köklü geçmişiyle ve sarkıt, dikitleriyle görülmeye değer bir yer bu mağara.

Pınarhisar Kalesi

Pınarhisar Kalesi bazen yeşilliklerin arasında bazen de tarihi gözler önüne seren kalıntılardan ve benzersiz havasında ağırlar misafirlerini. Pınarhisar Kalesi günümüze kadar gelebilmiş kalıntıları arasında bulunuyor. Bu kalenin bir kitabesi yoktur. Sadece yapının üslubundan anladığımız üzere Bizans döneminde ve karakol amacını taşıması niyetiyle yapıldığı anlıyoruz. Bizans döneminden bugüne kadar sağlam bir şekilde günümüze gelmeyi başarmış olan Pınarhisar Kalesi, iyi bir işçiliğe sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.