Ceyhan Nehri üzerinde DSİ Regülatörü ve Osmaniye Kadirli yolu üzerinde yer alan Gökçedam Köprüleri arasındaki bölüme Kırmıtlı Kuş Cenneti denilmektedir. Osmaniye’ye 15 km uzaklıkta yer alan Kırmıtlı beldesine, Osmaniye merkezden kalkan Köy Kooperatifi minibüsleri ya da Kadirli otobüsleriyle 20 dakikada gelebilirsiniz.

Bölge oldukça yakın bir tarihte Belediye başkanı tarafından amatörce çekilen bir yalıçapkını fotoğrafı sonucu keşfedilmiştir. Kırmıtlı Kuş Cenneti Yaşar Kemal’in köyü olan Hemite’ye çok yakındır. Hemite Köyü’nün meşhur kalesi kuş cennetinden görülebilmektedir. Kuş Cenneti kasabadan 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yaz geceleri yürüyüş yaparken Peçeli baykuş, ishakkuşu, kukumav seslerini duyabilirsiniz.

Bölge halkının çoğu kuşları iyi tanımaktadır. Nerede hangi kuşla karşılaşacağınız ve kuşların yöresel isimleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Halkın kuşları iyi tanımasının sebebi pek çoğunun eski avcı olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde ise hepsi avcılığı bırakarak, meraklı birer kuş gözlemcisi haline gelmiş. Bazıları kuş gözlem rehberliği yapıyor. Birkaçı ise profesyonelliğe doğru adım adım yaklaşmakta olan kuş fotoğrafçıları… Kuş Cenneti sayesinde halkın da hobisi çeşitlenmiş durumda.

Kırmıtlı Kuş Cenneti
Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye merkezde yer alan Amanos Dağlarının yüksek bölgeleri ülkemizin önemli kuş alanları içerisinde yer alır. Göçmen kuşların göç yolu olarak kullandığı bu yüksek kesimler de arı şahini, leylek, şahin, kara çaylak ve küçük orman kartalı gibi türler görülebilmektedir. Kuşların göç yolları üzerinde olduğu için Ceyhan Nehri ve onun kıyısında yer alan göletler, ağaçlıklar, sazlıklar ve yarlar kuşların barınması, yuva yapması, beslenmesi için uygun bir bölümdür ve bu sebeple de önemli doğa alanları arasında gösterilmektedir.

Kuş cennetinde ortalama 200 kuş türü yaşamaktadır. Alaca yalıçapkını, Gece balıkçılı ve İzmir yalıçapkını en önemli türlerdendir. Bölgede aynı zamanda nesli tehlikede olan başka türlerde bulunmaktadır. Küçük akbalıkçıl, sığır balıkçılı, mahmuzlu kız kuşu, küçük balaban, kızıl sırtlı örümcek kuşu, saz delicesi, karabaşlı kiraz kuşu, karabaşlı martı, gece balıkçılı, kızıl şahin, Arap bülbülü nesli tükenme riski bulunan türlerdendir. Kuş cenneti biyolojik çeşitlilik bakımından önemli bir yere sahiptir.

Kırmıtlı sulak bölgesinin tür çeşitliliği, alternatif geçim kaynağı olması ve korunması konusunda bölge halkında bilinçlendirme çalışmaları yürütülmektedir. Alanda kuş gözlem turizmi için fiziksel bir alt yapı hazırlanması, alana çeşitli kuş gözlem turlarının düzenlenmesi gibi çalışmalar hedeflenmektedir.

Kırmıtlı Belediyesi ve Doğa Derneği’nin ortak çalışmalarıyla kuş gözlem turizmi altyapısı için bir proje yürütülmektedir. BTC ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, Küçük yatırımlar Fonu (KYF) desteği ile yürütülen proje kapsamında yöre gençlerinden de kuş gözlem rehberleri yetiştirilmektedir. Bölgede yer alan kuş gözlem yerleri, panoların yapımı, yürüyüş yolları gibi çalışmalar yapılarak alanın ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması planlanmaktadır. Proje ile hem doğa korunacak hem de bölge halkının sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlanacaktır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bölge istenilen her saatte ziyarete açıktır. Alanda herhangi bir ücret uygulaması bulunmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.