İçindekiler

Hazır yırtıcı hayvanlar kış uykusuna yatmışken, bazen bizi sinir edebilen sinekler ve böcekler ortada yokken Kış aylarında kamp yapmanın zevkini tadabiliriz. Havanın soğuk olması sebebi ile Yaz aylarında’ki kamplardan farklı olacaktır, eğer daha önce hiç kışın kamp yapmadıysanız zorluk çekebilirsiniz işte bu noktada hayat kurtarabilecek ipuçlarını incelemeye başlayabiliriz..

Evet kışın kamp yapmak oldukça keyifli! Fakat doğru kamp malzemelerini seçmediğiniz taktirde bu aktivite bir kabusa dönüşebilir..

Kıyafet ve Ekipman Seçimine Dikkat!

Kıyafet Seçimi

Kış kampı ekipmanları arasında en önemlileri hangileridir? Kış kampında ne giyilir? gibi en fazla merak edilen sorularla başlayalım..

Havanın soğuk olduğu zamanlarda kat kat giyinmek bizi yinede korumayabilir bunun yerine uygun malzemeleri ve kıyafetleri tercih etmeliyiz.  Eğer termal içliğiniz varsa mutlaka en alta onu giymelisiniz, yünlü içlikler yerine sentetik içlikleri tercih edebilirsiniz çünkü yünlü içliğin temizlenmesi ve haraket kabileyi zor olabilir.

Üst kısım da ise polar giyebilirsiniz, polarınızın üzerine mont veya yağmurlu bir ortamdaysanız yağmurluk tercih edebilirsiniz. İçerideki sıcaklığın dışarıya çıkmaması için mutlaka giydiğiniz eşyaların düğmelerini, büzgülerini iyice sıkın.

Ayak ısısını korumak önemli noktalardan bir tanesi, yünlü çoraplar yerine üst kısımda bahsettiğimiz termal çoraplardan seçebilirsiniz bu sayede ayağınızda oluşabilecek herhangi bir terin çorabınız da kurumamasını sağlamış olursunuz ek olarak ayakkabı seçiminizde çok önemli.  Su geçirmeyen, dayanaklı ve aynı zaman da nefes alabilen ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Atkı ve şapka’yı unutmayalım dengeli bir vücut sıcaklığı için mutlaka çadır dışın da giymeye özen gösterin.

Tüm bu ekipmanların malzemesi, dayanaklılığı ve kullanımı rahat olması gerekmekte bunun için The Nort Face veya Columbia markalarının ürettiği ürünlere göz atabilirsiniz, fiyatları diğer markalara göre biraz daha yüksek gelebilir fakat uzun kullanımlar için birebir..

Ekipman Seçimi

Seçtiğimiz kıyafetler kadar önemli olan diğer bir nokta ise ekipman seçimi çünkü düzgün ekipmanları kullanmazsak seçtiğimiz kıyafetlerin maalesef pek önemi kalmıyor, en önemli noktalardan biride şüphesiz Çadır Seçimi oluyor.

Seçeceğimiz çadırın ilk olarak su geçirmemesi, dışarıdan gelebilecek her türlü rüzgarı engellemesi gerekiyor. En az dört mevsim güvencesi verebilen çadırlara yönelmeliyiz,  çadırımızın mutlaka çift tenteli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor eğer ilk defa çadır alıyorsanız ilgili satıcıya çift tenteli olup olmadığını sormayı unutmayın..

Diğer bir nokta ise seçeceğimiz uyku tulumu, evet uyku tulumunun önemi çok fazla çünkü geceleri soğuktan uyuyamamak istemeyiz bunun yerine rahat bir uyku için doğru uyku tulumunu seçmemiz lazım.

Uyku tulumunun temel mantığı içerideki sıcak ısıyı dışarıdaki soğuk havaya temas ettirmemek. Uyku tulumlarının üzerinde bulunan etiketlerde genellikle ‘comfort , lower limit, extreme’ ibareleri yer alır kamp yapacağınız bölgenin zorluklarına göre bu seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Kış Kampı İpuçları!

  • Gitmek istediğiniz yer için önceden bilgi alın, mümkünse orada yaşayan insanlardan bilgi almaya çalışın.
  • Havanın soğuk olduğu bölgelerde piller ve bataryalar çok çabuk tükenir, sıcak ortamlarda muhafaza etmeye çalışın.
  • Kış kampına uygun çift tenteli çadır tercih edin.
  • Size uygun olan uyku tulumunu seçin.
  • Çadırınızı kurmadan önce fazla yağmur, kar yağmayan bölge seçin.
  • Kar yağışının yoğun olduğu yerleri tercih ediyorsanız dallı ağaçların altında kurmamaya özen gösterin. (Dallarda biriken karlar çadır üzerine düşebilir)
  • Uyumadan önce kıyafetlerinizi uyku tulumunun içerisine koyabilirsiniz bu sayede hem tulum içerisindeki hava dolmuş olacak hem de kıyafetleriniz sabah sıcak olacaktır.

Alkol üşümenize sebep olur bu yüzden mümkün olduğunca kullanmayın. Kısa bir süre boyunca size sıcaklık hissi verecektir fakat alkol tüketmeyi bıraktığınızda soğukluk hissini oldukça şiddetli hissedebilirsiniz. Ek olarak alkol kullanmanın sıvı kaybına neden olacağınıda unutmamak gerekiyor..

Bu başlıkta kış aylarında kamp yapmanın püf noktarına göz attık, daha önce kışın kamp yapma tecrübeniz oldu ise yorum yazabilirsiniz..


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir