Köln Nerede

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Köln oldukça ünlü bir şehirdir. Almanya’nın en büyük dördüncü şehridir. Bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ise en büyük şehridir. Köln, yaklaşık bir buçuk milyon kişiye ev sahipliği yapar.

Beş yüz kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Şehrin alanının rakımı ortalama yüz elli metredir. Köln şehrinin ortasından Ren Nehri geçer. Ren Nehri dolayısıyla şehir nehrin iki yakasına kurulmuştur. Almanya‘nın batı bölgesinde yer alan Köln, Almanya’nın en çok bilinen şehirlerinden olan Leverkusen, Düsseldorf ve Monheim şehirlerine oldukça yakındır. Köln şehri dokuz idari bölgeden oluşur. Merkezi İnnenstadt olarak adlandırılır.

Köln İklim

Köln, iklim açısından genel Almanya iklimini yansıtır. Şehirde genel anlamda rüzgarsız ılıman bir iklim hakimdir. Ancak Köln’ün ortasından geçen Ren Nehri kısıtlı da olsa iklimde farklılıklar yaratmıştır. Köln yıl boyu yağmurlu bir iklime sahiptir. Ren Nehri etkisi ile ortalama yağış miktari Almanya ortalamasının üzerinde kalır. Genel olarak diğer Alman şehirlerinde yazın düşen yağış miktarı oldukça azdır. Ancak Köln nehirden kaynaklanan yüksek nem nedeniyle yaz aylarında da bol miktarda yağış alır.

Köln Ekonomi

Köln, Ekonomik açıdan oldukça önemli bir bölgedir. Sanayi ve hizmet sektöründe yer alan çok sayıda firmanın bu bölgede tesisleri bulunur. Bu durumun etkisi ile Köln ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir şehir konumuna gelmiştir. Çok sayıda üretim ve hizmet alanına sahip olması şehrin ulaşımını da büyük ölçüde etkilemiştir. Toplu ulaşım Köln’de oldukça yaygındır. Köln’de toplamda yirmi dokuz adet tren istasyonu bulunur. Bununla birlikte çok sayıda halk otobüsü, metro ve tramvay da vardır. Köln’ün uzak noktalarına seyahat için oldukça yoğun bir banliyö hattı da mevcuttur. Toplu ulaşımın yanı sıra Köln’de taksi hizmeti de oldukça gelişmiştir. Ancak Köln’de sokakların tek yönlü ve genel olarak dar olması ulaşılması istenen yere özel araç ile gidilmesini zorlaştırır. Bu nedenle Köln yollarının iyi bilinmesi gerekir.

Köln ticari büyüklüğünün yanı sıra eğlence sektörü açısından da oldukça büyük bir kenttir. Yıl içerisinde çok sayıda şenlik, festival, fuar, sergi ve panayır organizasyonu yapılır. Avrupa kentleri içerisindeki en büyük Reggae müzik festivali Köln’de düzenlenir. Ticari ve ticari olmayan çok sayıda fuar da burada yer alır. Ayrıca her sene on birinci ayın on birinci günü saat 11.11’de Köln Festivali başlar. Şehirde kutlanan en büyük festival budur. Festival günlerce sürer.

Unesco tarafından Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olan Kölner Dom yani Köln Katedrali’ne ev sahipliği yapar. Gotik tarzdaki bu katedral 632 senede yapılmıştır. Bununla birlikte Köln tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir kenttir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir