Kolombiya; Güney Amerika kıtasında yer alan, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’a kıyısı bulunan bir Latin ülkesidir. Ayrıca ülkenin Panama, Venezuela, Brezilya, Ekvador ve Peru ile sınır komşuluğu bulunmaktadır. 46 milyon nüfuslu ülkenin resmi dili ise bir zamanlar İspanyol sömürgesi olması dolayısıyla İspanyolca’dır. Gelişen ve büyüyen bir ekonomiye sahip olan Kolombiya, Güney Amerika kıtasının demirbaşlarından sayılmaktadır. Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olması ve Karayiplere  kıyısı olması sebebiyle yaz turizmi açısından önemli bir ülkedir. Ayrıca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması sebebiyle de kültürel ve tarihi miraslar oldukça fazladır. Turistik açıdan oldukça dikkat çekici ve zengin bir ülkedir.

Bogota

Bogota
Bogota

Kolombiya’nın başkenti olan Bogota turistlerin sıklıkla uğradığı bir şehirdir. Müze severler için oldukça fazla müze barındıran Bogota’da Botero Müzesi, Altın Müze, Museo Nacional, Casa Museo Quinta de Bolivar en ünlü müzeler arasındadır. Doğayla iç içe olmak isteyenler ve naturel güzellikler görmek isteyenler içinse Mount Monserrate ve Jardin Botanico Jose Celestino Mutis gibi seçenekler bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri yapılan ve oldukça fazla yeşil alan barındıran bu bölgeler oldukça fazla turist çekmektedir.

Medellin

Medellin

Ülkenin ikinci büyük kenti olan Medellin’de de yine ziyaretçiler için birçok alternatif bulunmaktadır. Ünlü Botero heykellerinin bulunduğu Plaza Botero’nun yanı sıra, eşsiz manzarasıyla Cerro Nutibara, Medellin’de gidilmesi gereken yerlerdendir. Ailece geziler için oldukça ideal olan mini kent Pueblito Paisa ise hediyelik eşyalar alınabilecek, köy havasına sahip bir bölgedir.

Cali

Cali
Cali

Salsa’nın başkenti olarak kabul edilen Cali şehri nüfus bakımından ülkenin üçüncü büyük şehridir. Tropikal ormanların yer aldığı bu şehirde ünlü hayvanat bahçesi Zoologico de Cali en çok ziyaretçi alan yerlerdendir. Yine doğa severler için kelebeklerle ve sinek kuşlarıyla dolu Andoke Doğa Parkı önemli bir durak noktasıdır.

Barranquilla

Barranquilla
Barranquilla

Birçok dini simge ve motiflerin bulunduğu Barranquilla şehri ise bir liman şehridir. Cathedral Metropolitana Maria Reina, Iglesia de la Inmaculada Concepcion ve Iglesia de San Nicolas de Tolentino önemli dini merkezler arasındadır.

Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen Kolombiya’ya gidiş bu sebeple oldukça kolaydır. Ülkeye düzenlenmekte olan turlarla gidilebileceği gibi bireysel olarak da ülkeye giriş yapılıp gezilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.