Güney Amerika kıtasının kuzeybatı bölgesinde kalan Kolombiya kıtanın en büyük dördüncü ülkesidir. Karayip Denizi ve Pasifik Okyanusu’na komşu olan Kolombiya iklim olarak tropikal özelliklerin hüküm sürdüğü şartlara sahiptir.

Kolombiya Ekvator’a yakın olması ve okyanusa komşu olması sebebiyle ekvatoral iklim şartlarına yakın özellikler taşır. Ülkenin kuzeyinde kalan Karayip Denizi ve batısında kalan Pasifik Okyanusu da iklim şartlarına etki eder. Bölgelere göre değişik iklim tiplerinin yer aldığı Kolombiya’da genel olarak iklim tiplerinin tropikal iklim şartlarına yakın olduğu söylenebilir.

Kolombiya
Kolombiya

Ülkenin batı bölgeleri tropikal iklimi net şekilde yansıtır. Yağış olarak da çok yüksek değerlere ulaşılan bu bölgelerde yıllık ortalama yağış miktarı 10.160 mm olarak ölçülür. Bu ölçüm Batı Cordeillera bölgesinin batısında tespit edilir. Bu bölgelerde senenin her dönemi yağış gözlemlenir.

Kolombiya’nın kuzey bölgelerinde özellikle de Karayip Denizi kıyılarında ise yıllık yağış miktarı oldukça düşüktür. Bu bölgede yapılan ölçümler yıllık ortalama yağış miktarının 255 mm’nin altına düştüğünü gösterir.

Kolombiya ülkesinin doğusunda ise nemli tropikal iklim şartları hakimdir. Bu iklimde de Mayıs ile Eylül ayları arasında yoğun yağışlar görülür.

Kolombiya
Kolombiya

Ülkenin bitki örtüsü iklim koşullarına göre farklılıklar gösterir. Örneğin bir bölgede tropikal ormanlar yer alırken, başka bir bölgesinde bataklık koruları yer alır. Ülkenin kuzey bölgesinde ise nemli otlaklar bulunur. Yüksek rakımlı yerlerde dağ bitkileri bulunurken La Guajira bölgesinde ise çöl bitkileri gözlenir.

Kolombiya sıcaklık olarak da olumlu özellikleri ile davetkar bir ülkedir. Yıl boyunca sıcaklık ölçümleri 20 derecenin altına düşmez. Bundan dolayı bölgede soğuğa rastlanmaz. Ancak özellikle doğu kıyılarında nemin de etkisi ile iklim kendini boğucu şekilde hissettirir.

Kolombiya’ya seyahat etmeyi planlayanlar için yılın her ayı uygun olabilirken yağıştan kaçınanlar için Ekim ile Mayıs ayları arasında bir süreç içinde planların yapılması tavsiye edilebilir. Ülkenin hangi bölgesine gidilmek isteniyor ise o bölgeye göre de çeşitli göstergelere ve özelliklere bakılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.