Komodo adası ortalama 2.000 nüfusa sahip bir adadır. Adaya Nisan’dan Eklm’e kadar gidilebilir. Adaya gitmek için ise Bali’den Labuanbajo’ya havayoluyla gidip, oradan tekneyle adaya geçebilirsiniz.

Komodo Adası Dikkat Çeken Özellikleri:

  • Komodo ejderlerini görmek için rehberli turlara katılabilirsiniz.
  • Komodo Ulusal Parkı’na gelen bütün ziyaretçilerin doğal yaşamın korunmasına, yerel toplulukların desteklenmesine katkıda bulunmak ve eko turizmi teşvik etmek için belirli bir katkı payı vermeleri gerekmektedir.

Lesser Sunda adaları zincirinin bir parçası olan ve batıda Sumbawa ile doğuda Flores’in arasında yer alan Komodo, Endonezya Cumhuriyeti’ni meydana getiren pek çok adadan biridir. Bu çorak volkanik adanın sakinleri, buraya sürgüne gönderilmiş tutukluların, Sulawesi Adası’ndaki Bugi halkıyla karışmasından doğanlardır. Ne var ki ada, tutuklularının torunlarıyla değil eşsiz faunasıyla ünlüdür. Dünya üzerinde yaşayan en büyük kertenkele olan Komodo ejderi, adını adadan alır. Komodo ve çevresindeki birkaç adada yaşayan ejderler her sene binlerce turist çekmektedir.

Komodo Ejderi

komodo ejderleri
komodo ejderleri

Kertenkeleler sabah ve öğleden sonra saatlerinde hareketlidirler. Günün sıcak saatlerinde ise kurumuş dere yataklarında gizlenirler. Kertenkeleleri görmek için düzenlenen rehberli turlara katılmak bir ejder görme şansınızı artıracaktır. Uzunlukları 3 m’ye ulaşabilen ejderler kısa bacaklarına rağmen bir köpek kadar hızlı koşabilirler. Adaya gelen ziyaretçilere kırmızı giymemeleri ve adada gözlerini ejderlerin ayak izlerinden ayırmamaları tavsiye edilir, aksi halde ısırılabilirler.

Komodo ejderleri adadan adaya yüzerek geçerler, bu yüzden deniz de güvenli değildir, 1910’da Hollandalı bir subay olan Van Steyn van Hensbroek dev timsahlarla ilgili söylentileri duyup araştırma yapmak üzere adaya gelince, Batıklar da Komodo ejderini keşfetmiş olurlar. Bugün ejder sayısı insanlar sebebiyle azalmış ve Dünya Koruma Birliği tarafından nesli tehlikede olan türler listesine alınmıştır.

Komodo Adası Genel Yaşamı

Komodo Ulusal Parkı 1980’de Komodo ejderini korumak için kurulmuş ve bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası alanları araşma dahil edilmiştir. Ulusal parkta Komodo, Rinca ve Padar gibi üç büyük adayla birlikte çok sayıda da ufak ada bulunur. Bu üç adada çok çeşitli deniz canlıları yaşadığı için park daha sonra diğer türlerin korunması görevini de üstlenmiştir. Bunların arasında balina köpekbalığı, okyanus ay balığı, manta vatozları, cüce denizatları, iğne balık, fener bahğı, deniz tavşanları, mavi çizgili ahtapot, süngerler, tunikatlar ve mercanlar bulunur. Mercan resifleri, deniz dağları, deniz yosunu yatakları ve mangrovlar adayı dalış için de cazip bir yer haline getirmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir