Afrika kıtasının güneyinde yer alan Komor bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu’nda konumlanmış olan ülkenin başkenti Moroni’dir. Mozombik Kanalı’nda yer alan ülkenin komşuları Mozombik ve Madagaskar’dır.

Komor deniz iklimi hakimiyetindedir. Ülkede iklim sıcak ve nemlidir. Komor’da en yağışlı dönem Kasım ve Mart ayları arasıdır. Bu duruma etki eden temel faktör ise Hint Okyanusu’ndan esen muson rüzgarlarıdır. Ülkeye Alize rüzgarları da yağmur taşır. Başkent Moroni tropikal yağmur ormanı iklimi etkisi ile yılın her dönemi yağış alır. Kentte sıcaklık değerleri ise yıl içerisinde 20 ile 30 derece arasındadır.

Komor genelinde ortalama sıcaklık değerleri 17 derecedir. Kuru sezonda batı merkezli esen rüzgarlarının sıcaklığı düşürme etkisi vardır. Bu rüzgarların etkisi ile sıcaklık değerlerindekı düşüş ortalama 14 derecedir.

Komor’a gitmek için en uygun dönem Haziran ve Ekim ayları arasıdır. Çünkü bu dönem yağışların en az yaşandığı dönemdir. Ülkeye en yağışlı sezon olan Kasım ve Mart ayları arası gidilmesi önerilmez. Komor volkanik aktivitenin yaşandığı bir ülkedir. Özellikle Grand Komore Adası’nda bulunan Le Kartala oldukça aktiftir. Ülkeye gitmeden önce bu konuda araştırma yapılması önerilir.

Ülkeyi ziyaret etmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da iç savaştır. Özellikle Anjouan Adası’na gitmeyi düşünenlerin gidecekleri dönemde ülke içi durum hakkında bilgi edinmeleri gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.