Başkenti ve en büyük şehri Brazzaville olan Kongo Cumhuriyeti Afrika’nın batısında ve Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunur. Fakat okyanusa olan kıyısı oldukça kısadır. Gabon, Kamerun, Angola gibi ülkelerle komşudur. Ülkeden çıkan petrol sayesinde ekonomisi diğer birçok Afrika ülkesine göre daha fazla gelişmiştir. Ülkede resmi dil olarak Fransızca kullanılır.

Kongo Cumhuriyeti Ekvator üzerinde yer aldığı için tropikal iklim özellikleri belirgin bir şekilde gözlenir. Genel olarak ülke içerisinde sıcaklık ortalamaları her zaman yüksektir. Gündüz ortalama sıcaklığı 25 derece civarındayken, gece sıcaklığı 15-20 derece arasında değişir.

Ülke içerisinde görülen tropikal iklimden dolayı iki farklı yağış dönemi bulunur. Mart-Mayıs ve Ekim-Aralık dönemi yağışların en fazla olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde yağıştan dolayı hayat oldukça zorlaşır. Bu nedenle de yağış olan aylarda ziyaret edilmesi tavsiye edilmez. Haziran-Ağustos arasındaki dönemde ise yağışlar oldukça azdır.

Ülkenin iç kısımlarında yüksek platolar bulunduğu için gece sıcaklıklarında birkaç derece düşüş görülür. Batı komşusu olan Gabon sınırına yaklaştıkça yükselik değerleri 1000 metrelere kadar çıkar. Bunlara ek olarak Kongo Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu kısımlarında bataklık alanları vardır.

Yağışların yoğunlaştığı Mart-Mayıs ve Ekim-Aralık dönemleri dışındaki zamanlar ülkeyi ziyarete uygundur. Yıl boyunca sıcaklık değerleri değişmediği için yağış dönemleri göz önünde bulundurularak plan yapmak yeterlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.