Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya yaklaşık 9 bin yıllık tarihi ile adeta bir şehir müzesidir. Bulunduğu konum itibari ile zamanının önemli ticaret yollarının üzerinde olan Konya bu bakımdan birçok kültürün etkisinde kalmış ve önemli eserlerin günümüze ulaşmasını sağlamıştır. Engin tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya her zaman bu medeniyetlerin önemli şehirlerinden birini oluşturmuştur. Özellikle Selçuklu döneminden itibaren bir ilim ve dini merkez haline gelmiş ve düşünceleri ile bugün dahi insanlar üzerinde büyük etkiler bırakan Mevlana gibi ünlü düşünürlerin fikirlerinin doğumuna tanık olmuştur.

Konya’da gezilecek yerler çoğunlukla tarihi ve dini çevrelerden oluşmaktadır. Geniş tarihi ve halen daha etkisini koruyan mimari yapılarıyla binlerce yıldır süre gelen farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır.

Mevlâna Müzesi

Mevlâna Müzesi

İnsanlar üzerinde din, dil, ırk ve benzeri hiçbir ayrımı gözetmeksizin “Gel, ne olursan ol yine gel…’’ dizeleriyle Dünya’ya bir barış ve birliktelik örneği olan Mevlana’nın Dergahı. Mevlana’nın yaşadığı, fikirlerinin oluştuğu ve insanları eğittiği yerler hakkında bilgi almak için halen daha ayrım gözetmeksizin insanları ağırlayan dergah bugün Mevlana Müzesi olarak hizmet vermektedir. Gerek mimari özellikleri gerekse içerideki yaşamı gözler önüne sere her türlü araç, kitap ve benzeri eşyaları günümüze kadar doğallığını koruyan Mevlana Müzesi içinde ayrı bir zaman dilimine ve huzura tanık olabilirsiniz.

Ayrıca içerisinde Mevlana’nın kabri bulunan Mevlana Türbesi de yer almaktadır.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 2015 yılında açılmıştır. İçerisinde sadece kelebekler değil binlerce farklı bitki türü ve böcek müzesi ile birlikte tamamen doğa meraklılarına adanmış binlerce kilometrelik bir alana yayılmış büyük bir dünyadır. Bu bakımdan Konya’da gezilecek yerler arasına yeni eklense de özellikle çocukların büyük ilgisiyle beraber sık sık uğranan duraklardan biri haline gelmiştir. İçerisinde sadece kelebeklerin bulunduğu alanlar değil ayrıca yürüyüş parkurları, etkinlik alanları ve müze alanları bulunan Kelebek Bahçesi özellikle kelebeklerin olduğu alanlardaki tropikal orman izlenimi ve yeşilliğin bol olması sayesinde sanki bir masal ülkesinde izlenimi uyandırmaktadır.

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki Türkiye’nin tek kelebek bahçesi olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ayrıca Avrupa’nın da en büyük kelebek bahçesidir.

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

9000 bin yıllık tarihi ile insanlık tarihinin en önemli eserlerini bünyesinde bulunduran Konya’dan çıkan tarihi eserlerin sergilendiği Konya Arkeoloji Müzesi özellikle tarihi, kültürü ve insanlığı merak edenlere ışık olmaktadır. Sabah 09:00’da açılan müzenin giriş ücreti ise 15 TL’dir.

Çatalhöyük

Çatalhöyük

İnsanlığın yerleşik hayata geçerek avcılığın yanında ilk kez tarımla uğraştıkları şehirlerden biri olan Çatalhöyük. Bu bakımdan sadece Konya için değil Dünya içinde önemli evrensel bir tarihi şehir olmaktadır. İnsanlığın gelişimi, kültürü ve günlük yaşamı hakkında önemli eserlerin bulunduğu Çatalhöyük de Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Sille Köyü

Sille Köyü

Neredeyse Konya kadar eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sille Köyü’nün tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Üstelik köyü bu denli çekici bir tarihi merkez haline getiren özellik sadece eski bir yerleşim yeri olması da değildir. Zamanının en önemli ticari yollarından biri olan Kral Yolu üzerinde kurulduğu için içerisinde oldukça fazla kervansaray, su yolları, cami, kilise ve hamam gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Sadece tek bir medeniyeti değil farklı birçok medeniyetin mimari yapısı hakkında da bilgi verir. Bu yüzden gezginlerin kesinlikle Konya’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti

Kaya oyuğu yerleşmeleriyle Kapadokya’yı andıran Kilistra Antik Kenti Konya’nın önemli tarihi bölgelerinden biridir. Bölgenin ilk yerleşim ise Roma döneminde Hıristiyanlık inancına tabi olan halkın inançsız toplulukların taciz, yağma ve saldırılarına dayanamayacaklarını anlamaları ile başlamıştır. Gizlenmeye ve korunmaya oldukça elverişli olan bölge içerisinde volkanik tüflerden oluşan kayaların kolay işlenebilmesinden dolayı oyuk şeklinde evler inşa etmeye başlamışlardır. Bizans döneminde de varlığını sürdüren bölgenin bazı zamanlarda Anadolu’ya gelen Türkler ile birlikte de yaşadıklarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Oldukça mistik bir tarihi bölge olan Kilistra Antik Kenti sadece uzaktan bakmak ve bilgi edinmek için değil içine girip doğası ve çevresinde yürüyüş yapmak keşfetmek ve gerçekten tarihle bütünleşmek için de harika bir imkan sağlar.

Ayrıca yakınında bulunan Gökyurt köyü sayesinde konaklama imkanı da bulunan bölgede asıl ilgi çeken konaklama alanı ise eski bir handır. Restore edilerek misafirlerin kalmasına izin verilen han mimarisi ile ziyaretçilerinin büyülemenin yanı sıra misafirperverliğin en büyük örneklerinden biridir.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi

Konya’da gezilecek yerler arasında önemli duraklardan birini oluşturan Karatay Medresesi günümüzde bazı arkeolojik eserler ve dönemin önemli çini eserlerinin sergilendiği bir müzedir. 13. yüzyılın başlarında bir eğitim alanı olarak açılan Karatay Medresesi Selçuklu mimarisinin önemli bir örneğidir.

Konya Selimiye Camii

Konya Selimiye Camii

Şehzade Selim döneminde yaptırılan Selimiye Camii Konya’nın önemli dini eserleri arasında yer almaktadır. Tam olarak bilinmese de Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülen Selimiye Camii Osmanlı mimarisinin Konya’daki en güzel örneklerinden birini oluşturur. Bu bakımdan hem tarih hem de mimari ile yakından ilgilenen kişilerin kesinlikle kaçırmadığı duraklardan biridir.

Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi

Türk Tarih Kurumu’nun yaklaşık 80 yıl önce yaptığı kazılar sonucunda 3000 yıllık bir yerleşim yeri olan Alaeddin Tepesi gerek Osmanlı gerek Selçuklu gerekse daha eski medeniyetler hakkında bilgi vermektedir. Günümüzde tarihi kimliğinden daha çok bir mesire alanı ya da kültür parkı olarak tanıtılan Alaeddin Tepesi yorgunluk atmak için Konya’daki en ideal alanlardan biridir. Hem yeşiller içerisinde yürüyüş yaparken hem de tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Bu bakımdan özellikle sabah ve öğlen saatlerinde Konya’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Konya Mutfağı

Konya Mutfağı

Konya’ya her ne sebeple gidiyor olsanız da planlama yaparken yemeye ve içmeye muhakkak ayrıca bir zaman ayırın. Selçuklu ve Mevlevi mutfağı örneklerinden, günümüz Konya yemeklerine kadar tüm lezzetleriyle sizi büyüleyecek. Konya’ya gelip de Etli Ekmek yemeden dönmek olmaz.

Konya Mutfağı
Konya Mutfağı

Bunun yanında TiritEfe ÇorbaOvmaç ÇorbasıKonya Parmak KöftesiSebzeli Közleme gibi yöresel yemekleri de mutlaka tatmalısınız. Tatlı olarak KadayıfZerde TatlısıHöşmerim ve Saç Arası‘nı mutlaka denemelisiniz.

Konya’dan dönerken yolunuzu gözleyenlere Mevlâna Şekeri almayı ihmal etmeyin…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.