İçindekiler

Dünyanın en mutlu şehirlerinden olan Kopenhag da gezilecek yerler ve Kopenhag hakkında bilgi ve gezi notlarımı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kopenhag da Gezilecek Yerler

Kopenhag Nerede

Kopenhag, 100’ün üzerinde adadan oluşan Danimarka’nın en büyük adası Zealand üzerinde yer almaktadır.  Aalborg-Kopenhag arası Avrupa’da çok yaygın otobüs firması olan Flixbus ile yaklaşık 6 saaat sürdü. Kopenhag İskandinavya’nın kültür, sanat ve eğlence merkezi olarak biliniyor. Kopenhag halkı için soğuk şehrin sıcak insanları diyebilirim. İnsanları güler yüzlü ve canayakın.

Kopenhag Hakkında Bilgi

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag insan haklarının en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesidir. Kopenhag nüfusu yaklaşık olarak 1,5 milyon civarındadır. Zaten Danimarka sadece cinsiyet eşitliliğinin ana vatanı olarak değil aynı zamanda insan haklarının ihlallerine hiçbir şekilde tolerans göstermeyen bir ülke olarak tanınıyor. Danimarka, istatistiklere göre dünyada suç oranının en az olduğu üçüncü ülke.

Kopenhag çok göç alan bir şehir olmasına ve her milleti barındırmasına rağmen kanunların ve kuralların çok sıkı uygulandığı bir şehir.

Kopenhag’a gelir gelmez öncelikle kalacağım Hostel’de check-in yaptırdım. Kaldığım Hostel tren garına 3 dk. uzaklıkta bulunan Urban Hostel’di. İlk defa hostelde kaldığım için biraz çekinmeme rağmen çok temiz ve düzenli bir hosteldi. 2 gecelik için 560 kron yani yaklaşık 265 tl. ödedim. Hostel için fiyat yüksek gelebilir ancak Kopenhag’da fiyatlar bu şekilde.

Nyhavn Ticaret Limanı

Nyhavn Ticaret Limanı

Keşfedilecek o kadar çok yer var ki! En büyük hayalim bir gün hiç bilmediğim bir ülkede yalnız başıma güzellikleri keşfetmekti. Kopenhag’da geçirdiğim zamanlar benim için çok duygusal geçen anlardı. Hemen Kopehang’ın kalbi olan Nyhavn’a doğru yol aldım. Nyhavn, Kopenhag’da bulunan dünyanın birçok yerinden gemilerin yanaştığı en hareketli ticari limanlarından bir tanesi. Bu bölgede birçok denizciyi, pub ve barları görebilirsiniz.

Burada çok güzel restore edilmiş renkli evlerle birlikte lüks restoranlar bulunmaktadır. Nyhavn insanların eğlenmek ve dinlenmek için geldiği jazz müzik dinlemek ve nefis yemekler yemek için tercih ettiği bir mekan. Aynı zamanda Hans Cristian Andersen’in ikamet ettiği ve hikayelerini yazdığı bir yer.

Kopenhag Deniz Kızı Heykeli

Kopenhag Deniz Kızı Heykeli
Kopenhag Deniz Kızı Heykeli

Nyhavn’ı her ne kadar bırakmak zor olsa da çocukken en çok sevdiğim masal kahramanı Deniz Kızı’nın heykelini ziyaret etmeliydim. Çocukken siz de Andersen’den Masalları okumuşsunuzdur mutlaka. Danimarkalı ünlü çocuk kitapları yazarı Hans Christian Andersen’in Deniz Kızı masalından esinlenerek yapılan bu heykel Kopenhag’da Langelinie limanında bir taşın üzerinde oturmaktadır. Danimarka’nın simgesi haline gelen bu küçük deniz kızı geçtiğimiz yıllarda 100’üncü yaşını kutladı. Heykel o kadar ünlü olmuş ki buraya her gelen turist mutlaka deniz kızı heykelini bulup yanında fotoğraf çektiriyor. Hatta Danimarkalılar heykelin Eyfel Kulesi kadar ünlü olduğunu söylüyorlar.

1913 yılında heykeltraş Edvar Eriksen tarafından yapılan Kopenhag Deniz Kızı Heykeli’nin başına gelmeyen kalmamış bu arada. 1964 yılında başı kesilerek çalınmış, 1984 yılında kolunu kesilmişler, 2003 yılında bombalı saldırıya uğrayarak denize düşmüş ve üzerine birçok kez renkli boyalar sürülmüş. Küçük deniz kızı tüm bu badireleri atlatarak defalarca tamir edilmiş ve tekrar yerini almış.

Yazın gece 23.330’da karardığı için acele etmeme gerek yoktu. Google Maps’ten Kopenhag deniz kızı heykeli nerede tam olarak tespit edemediğim için karşıma çıkan ilk kişiye adres sordum. Şansıma Türkiye Kopenhag Büyükelçiliğinde çalışan bir çifte denk geldim. İstediğim yere kadar götürdüler. Teşekkür edip hemen deniz kızının heykelini incelemeye başladım. Yakınında bulunan Frederik Kilisesi ve muhteşem bitkileriyle botanik bahçesini izlemeye devam ettim.

Tivoli Gardens – Tivoli Bahçeleri

Tivoli Gardens – Tivoli Bahçeleri
Tivoli Gardens – Tivoli Bahçeleri

Kopenhag’daki Tivoli Gardens – Tivoli Bahçeleri ve eğlence parkı, genç ya da yaşlı olsun şehri tüm ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Belediye Sarayı’ndan sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Tivoli Gardens, Kopenhag Merkez İstasyonu’na da çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.

1843 yılında ulusal hazine olarak kurulan Tivoli Bahçeleri sonraları uluslararası bir cazibe merkezi haline gemiş. Masal yazarı Hans Christian Andersen’in sık sık geldiği bir yermiş burası.  Walt Disney ve diğer birçok ünlüler de Tivoli Bahçelerine aşık olmuş.

Hemen bedava tur bulma (!) heyecanıyla gruba karıştım. Herkes nereden geldiğini teker teker anlattı. Sıra bana gelince Turkey-İzmir diye cevap verdiğimde Rehberimiz 2 hafta İzmir’de bulunduğunu söyleyerek “I love Turkey” dedi. İngiliz bir kadın da yanıma gelerek İstanbul’u gezdim. Yemekleriniz, kültürünüz çok güzel dedi.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan istenmeyen olaylara rağmen yabancıların ülkemizi överek güzelliklerinden bahsetmeleri beni çok mutlu etti.

Kopenhag da Gezilecek Diğer Yerler

Kopenhag da gezilecek yerler o kadar çok ki! Saymakla bitmez. Bu yüzden Kopenhag turu esnasında diğer önemli yerleri aşağıda sıralama gereği duydum.

  • Kronborg Castle – Kronborg Kalesi
  • Christiansborg Palace – Christiansborg Sarayı
  • Strøget
  • Amalienborg Palace – Amalienborg Sarayı
  • Bakken Eğlence Merkezi
  • The National Museum – Ulusal Müze
  • The Round Tower
  • Rosenborg Castle – Rosenborg Kalesi

Kopenhag da gezilecek yerler çok olmasına rağmen planlı bir şekilde 3 günde gezebileceğiniz bir şehir. Şehirde aradığınız her yeri elinizde Kopenhag turistik harita ve şehir rehberi varsa çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Ya da ucuz Kopenhag turlarına ücretsiz turlara katılıp, şehri ayrıntılı keşfedebilirsiniz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir