2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, Doğu Avrupa’da, Balkan yarımadasında bulunan genç bir ülkedir. Yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalan ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Kosova’nın en önemli şehirleri başkent Priştine, Prizren, Pec ve Mitrovica’dır. Bu şehirler aynı zamanda turizm açısından da önemli tarihi ve doğal yapılara sahiptir. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan ülkede karasal iklim hakimdir. Bu sebeple kış turizmi açısından da turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Priştine

Pristina
Pristina

Başkent Priştine’ye Kosova’nın kalbi denebilir. 600.000 civarında bir nüfusa sahip olan şehir kozmopolit bir yapıya sahiptir. Şehirde farklı din ve mezhep grupları beraber yaşam sürerler. Birçok Osmanlı eserine sahip olan Priştine’de gezilecek önemli yerler arasında Lap Camii, Fatih Sultan Mehmet Camii, Etnografya Müzesi, Ulpiana Kenti Kalıntıları, Germia Park, Ulusal Kütüphane, Rahibe Teresa Katedrali, Saat Kulesi, İskenderbey Anıtı, Kosova Müzesi ve Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi bulunur. Ayrıca oldukça yeşil bir şehir olan Priştine’de bulunan birçok park da turistler tarafından ziyaret edilen noktalar arasındadır.

Prizren

Prizren
Prizren

Kosova’nın ikinci büyük şehri Prizren ise bir Türk kentine oldukça benzer. Osmanlı hakimiyetinden kalma Türk kültürü ve mimarisinin izlerinin yoğun olarak görüldüğü şehirde gezilmesi gereken önemli yerler Sinan Paşa Camii, Prizren Kalesi, Şar Dağları Milli Parkı, Arnavut Müzesi, Mehmet Paşa Hamamı, Arkeoloji Müzesi, Kurila Seydi Bey Camii ve Maraş Parkı olarak sıralanabilir. Bunların dışında özellikle Osmanlı dönemine ait birçok eser ve vakıf eserleri Prizren’de ziyaret edebilir. Türkçe’nin de oldukça yoğun olarak konuşulduğu bu bölge ziyaret edilmesi gereken Kosova şehirlerinin biridir.

Ülkede ziyaret edilebilecek bir diğer nokta olan Pec ve Mitrovica mağaralarının yanı sıra birçok doğal kaynak, tarihi kilise, köprü, hamam ve kale bulunur. Ülkede genellikle doğa turları ve genellikle turistlerin katıldığı, tarihi eserlerin görüldüğü yürüyüş turları yapılır. Her tarafında çeşitli tarih ve kültürlerin izlerini taşıyan bu ülkede Gracanica, Klina, Novo Brdo’da görülmeye değer şehirler arasındadı


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Prizren’in tarihi dokusu harikadır. Sar dağının eteğinde uzanan harika bir şehirdir.