Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Kosova bir Balkan ülkesidir. Ülkenin Başkenti Priştine’dir. Kosova 2008 senesinde Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Sınır komşuları Arnavutluk, Karadağ ve Makedonya olan ülke halkı tarafında yaygın olarak konuşulan diller Sırpça ve Arnavutça’dır.

Kosova
Kosova

Karasal iklim ülke genelinde etkilidir. Sıcaklık değerlerinin yıl içerisinde değiştiği ülkede kış ayları oldukça soğuk geçer. Yağışlı geçen kış mevsiminde yağışlar genel olarak kar şeklinde görülür. Kış aylarında ülke genelinde sıcaklık değerleri -20 derecelerde seyir eder. Bu değer yüksek kesimlerde daha da düşer. Ülkede yaz ayları ise sıcak ve bir o kadar da kuraktır. Yaz aylarında ülke genelinde sıcaklık değerleri 40 dereceye kadar çıkar. En yüksek sıcaklık değerleri ise Temmuz ayında görülür.

Kosova
Kosova

Kosova oldukça dağlık bir ülkedir. Ülkenin dağlık kesimlerinde sıcaklık değerlerinin sıfırın altında olması sonucunda kış turizmi oldukça gelişim göstermiştir. Kosova’nın en önemli kış turizm merkezi olan Brezoviça Aralık ve Mart ayları arasında çokça turisti ağırlar.

Kosova’ya gidilmesi için en uygun dönem değişim gösterir. Ülkeye seyahat amaçlı gidiliyorsa en uygun dönem yaz aylarıdır. Kış turizmi maksadı ile gidenler için en uygun dönem Aralık ve Mart ayları arasıyken kültür turizmi için en ideal dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir