İçindekiler

Orta Amerika’da yer alan ülkelerden bir tanesi olan Kosta Rika’nın başkenti San Jose’dir. Ülkenin adı zengin kıyı anlamına gelir. Dünyada ordusu olmayan tek ülke olma özelliğine sahip ülkenin sınır komşuları Panama ve Nikaragua’dır.

Kosta Rika tropikal iklimin hüküm sürdüğü bir ülkedir. Ülkede iklimsel özellikler bölgesel olarak farklılık gösterir. Bunun için ülkeye giderken seçilecek uygun dönem gidilecek bölgeye göre belirlenmelidir. Fakat Kosta Rika geneli için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu aylar arası yaşanan dönem ülke genelinde yağış olayları oldukça azdır.

Kosta Rika’nın Önemli Şehirleri 

San Jose

San José, Costa Rica
San José, Costa Rica

Ülkenin başkenti olan San Jase aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Kentin plajları oldukça güzeldir ve su sporları için elverişlidir. Ekolojik sistem olarak çeşitliliğe sahip olan kentte düzenlenen doğa turları da oldukça dikkat çeker. Museo Ora Precolombino, Museo Dal Jade, Muceo Necional ve Mercado Centrel’dir.

Kente gitmek için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Kente seyahatler İstanbul üzerinden aktarmalı olarak yapılır. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 15 ile 30 saat arasında değişir.

Limon

Limón, Costa Rica
Limón, Costa Rica

Kosta Rika’nın Limon bölgesinin başkenti olan Limon şehri ülkenin en önemli kentlerinden bir tanesidir. Kentte iki adet liman vardır. Kentte siyahiler oldukça fazla nüfusa sahiptir. Kent özellikle yaz turizmi açısından önemlidir. Bu yüzden Limon’a gitmek için de en uygun dönem yaz aylarıdır. Eko-turizm ve plajları ile dikkat çeken şehirde tarihi mekan sayısı ise oldukça azdır.

Alajuela

Alajuela
Alajuela

Alajuela bölgesinin başkenti olan Alajuela kenti aynı zamanda başkent San Jose’den sonra ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Kent merkez vadide yer aldığı için konum itibari ile metropelleşmiştir. Poas Volcano Ulusal Parkı bölgenin en önemli turizm mekanıdır. Kent ülke genelinde görülen tropikal iklimin tesiri altındadır.

Alajuela kenti ülkenin diğer kentlerine gitmek için önemli bir geçiş noktasıdır. Alajuela uluslararası hava alanına 3 km uzaklıktadır. Kente seyahatler aktarmalı olarak yapılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir