Kosta Rika adını duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Pasifik Okyanusu ve Karayip Denizi boyunca uzanan bozulmamış plajlar akla gelebilir. Ayrıca yemyeşil ormanları ve tropikal yağmur ormanlarını da hayal edebilirsiniz. Ama en ilgi çekici olanı ise yüzlerce devasa taş küredir.

Evet, doğru okudunuz. Kosta Rika, neredeyse mükemmel yuvarlak taş toplardan oluşan geniş koleksiyonuyla da ünlüdür. Kosta Rika’nın manzarasını süsleyen bu taş küreler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, 1930’ların başına kadar zamanda geriye yolculuk etmeliyiz. United Fruit Company, muz ekimi için yeni bir arazi arıyordu. Diquis Vadisi’nde birinci sınıf bir yer buldular. Bu vadi, Pasifik Okyanusu yakınında batı Kosta Rika’da yer almaktadır.

İşçiler yoğun ormanlık arazileri temizlemeye başladıklarında tuhaf bir şey buldular: taş küreler. Bazılarının çapı yalnızca birkaç santimetreydi fakat çoğunluğu çok büyüktü. En büyük küreler 2 metreden daha büyük bir çapta ölçüldü ve 16 ton ağırlığındaydı.

Kosta Rika Ulusal Müzesi’ndeki altı küreden oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır. Bazı küreler ise yerel halkın bahçelerinde çim dekorasyonu olarak kullanılmaktadır.

Kosta Rika Taş Küreleri Nereden Geldi?

Bu küreler dünyanın neresinden geldi? Yoksa başka bir dünyadan mı geldiler? Yerliler hızla spekülasyon yapmaya başladı ve taş küreleri açıklamak için birçok efsane yayılmaya başladı. Örneğin, bazıları Dünya’ya uzaylılar tarafından getirildiğine inanıyordu. Diğerleri, Atlantis’in kayıp kıtasıyla bağlantılı olduklarını düşünüyordu.

Taşların bilimsel araştırması 1930’ların sonlarında ve 1940’ların başında başladı. Bugüne kadar, Kosta Rika’da yaklaşık 300 taş küre bulundu. Taşların çoğu tam olarak yuvarlak değil. Ancak şaşırtıcı derecede pürüzsüzdürler. Bilimsel ölçümler, birçoğunun mükemmel küreler olmaya çok yakın olduğunu gösteriyor. Arkeologlar, taşların büyük olasılıkla el yapımı olduğuna inanıyor. Bunun Diquis Vadisi’nin yerlileri tarafından yapıldığını düşünüyorlar.

Taş Küreler Hangi Malzemeden Yapıldı?

Taş kürelerin çoğu granodiyoritten yapılmıştır. Bu, granite benzer çok sert bir kayadır. Bilim adamları, eski insanların muhtemelen zaten biraz yuvarlak olan büyük kayaları seçtiğine inanıyor. Ardından, aletlerle aynı malzemeden daha küçük kayaları kullanarak dikkatlice şekillendirdiler. Ayrıca eski heykeltıraşların taşların kısımlarını ısıtmış ve sonra onları hızla soğutmuş olabileceğini düşünüyorlar. Bu, kayanın dış katmanlarının kaldırılmasına yardımcı olabilirdi.

Taşların çoğu hala onları şekillendirmek için kullanılan aletlerin izlerini içeriyor. Yüzeylerin pürüzsüzlüğü muhtemelen bitmiş taşların kum veya deri ile parlatılmasıyla sağlanmıştır. Bilim adamları, yapıldıkları zamanı kesin olarak belirleyemediler. Tahminler, MÖ 200 kadar erken bir tarihe kadar uzanıyor.

Taş Küreler Hangi Amaçla Yapıldı?

Cevaplanması en zor soru, taşların neden yapıldığıdır. Amaçları neydi? Kimse tam olarak bilmiyor. Ancak birkaç teori geliştirildi. Bazıları bunların pusula olarak kullanıldığına inanıyor. Diğerleri astronomik fenomenlerle uyumlu olduklarını düşünüyor. İnsanlar ayrıca eski liderlerin mülkiyetini belirleyen mezar işaretleri veya statü sembolleri olarak kullanıldığını düşünüyor. Bu antik taşların gerçek amacı neydi? Henüz bilmiyoruz.

Peki bu taşlar sadece Kosta Rika’da mı bulundu? Tabiki hayır. Bosna Hersek’te ve birkaç ülkede daha benzer küreler bulundu. Fakat adet olarak en çok ve en erken dönem olduğu için bu küreler Kosta Rika ile anılmaya başlandı.

Haziran 2014’te, Diqui’lerin Taş Küreleri ile Precolumbian Chiefdom Settlements, UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine eklendi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir