Başkenti San Jose olan ve Amerika kıtasında yer alan Kosta Rika‘nın adı zengin kıyı anlamına gelir. Kosta Rika’nın sınır komşuları Panama ve Nikaragua’dır. Kosta Rika dünyada ordusu olmayan tek ülke olma özelliğine sahiptir.

Kosta Rika Türkiye’ye oldukça uzak mesafede olan ülkelerden bir tanesidir. Kosta Rika’ya yapılan seyahatlerde genellikle hızlı ve rahat olması sebebi ile hava yolu tercih edilir. Türkiye’den Kosta Rika’ya direkt uçuş seferleri bulunmaz. Bu yüzden yolculuklar aktarmalı olarak yapılır. Türkiye’den Kosta Rika’nın başkenti San Jose’ye aktarmalı olarak Avrupa ya da Amerika üzerinden gidilir.

Şehre Avrupa’dan Amsterdam, Paris ve Frankfurt üzerinden aktarma yapılır. Bilet fiyatları uçuşların az olması sebebi ile oldukça pahalıdır. Bunun için biletin seyahat tarihinden birkaç ay önce alınması önerilir. Avrupa aktarmalı yolculuklarda uçuş süresi yaklaşık 15 saat olarak hesaplanır.

Şehre Amerika üzerinden yapılan yolculuklar Miami, Atlanta, New York ya da Houston üzerinden yapılır. New York’tan Kosta Rika’nın başkenti Son Jose’ye her gün bir kaç sefer düzenlenir.

Kosta Rika’ya bir diğer ulaşım şekli ise komşu ülkelere gidip kara sınırını kullanarak ülkeye gitmektir. Sınır komşusu olan Panama bu seçenek için en uygun ülkedir. Bu seçenekte yol masrafı daha az olur.

Kosta Rika’ya aktarmalı olarak yapılan yolculuk süresi aktarma yapılan ülke ve yol durumuna bağlı olarak 15 ile 30 saat arasında farklılık gösterir.

Kosta Rika ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Ülkeye pasaportla birlikte giriş yapılır. Bunun için pasaportun kullanım süresinin ülke seyahatinden dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Ülkeye kara sınırından giriş yapmayı düşünenlerin giriş işlemleri sıkı bir denetim sonucunda gerçekleşir.

Kosta Rika tropikal iklimin tesiri altında olan bir ülkedir. Ülkede iklim bölgelere göre farklılık gösterir. Bunun için ülkeye giderken seçilecek uygun dönem gidilecek bölgeye göre seçilir. Ülke geneli için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu aylar arası yaşanan dönem ülke genelinde yağış olaylarının en az yaşandığı dönemdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.