Küba… Hayallerin ülkesi! Bu hayal Amerika hayali gibi bir şey değil tabii ki. Ruhları farklı, farklı dünyaları keşfetmeyi seven, farklı müzikler, farklı kültürleri tanımak isteyen insanların hayallerinden.

Kübalı müzisyenleri hiç dinlediniz mi bilmiyorum ama mutlaka keşfetmeniz gereken bir müzik türü. Asla sıkılmıyorsunuz onları dinlerken. Perküsyonun biraz ağır basması benim sevmemde ki en büyük neden sanırım. Yazımın sonunda güzel bir kaç örnek bırakacağım dinlemeniz için.

Eğer bir Küba seyahati planlıyorsanız bilmeniz gereken bir kaç nokta olacak. Vize ile başlayalım. Küba için vize gerekli mi? dediğinizi duyar gibiyim. Farklı bir vize anlayışı var Küba’nın. Yeşil pasaportunuzun olması adamları pek ilgilendirmiyor açıkçası. Siz gitmeden yeşil pasaportunuzda olsa mutlaka vize başvurusunda bulunun.

Küba’da Nerede Kalmalıyız?

Bu sorunun cevabı 2 şekilde verilebilir. Bu cevaplarda Niye Kübadasın? sorusunun cevabına bağlı. Dostum ben turistim gezer giderim diyorsan otelleri tercih et diyerek konuyu kapatabiliriz. Ama orada olma sebebin Küba kültürünü görmek, insanlarını tanımak ve gerçekten keyifli vakit geçirmek ise pansiyon kelimesi ile neredeyse aynı anlamı taşıyan “casa particulare” denilen yerlerde kalmalısın. Daha ekonomik bir konaklamada sağlamış olursunuz.

Hepimizin bildiği gibi Küba komünist bir ülke. Bu yüzden aklınıza gelecek her yer devletin elinde ve devlet çalışanları tarafından işletiliyor.

Eğlenmek için disko ya mı gittiniz, orda çalışanlar devlet memuru! Tuhaf geliyor sizlere şuan biliyorum ama oldukça keyifli bir durum aslında

Küba konaklama ücretleri nedir? derseniz pansiyon konaklamaları ile yaklaşık 25 $ – 35 $ arasında bir maliyeti olacaktır size. Bu fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeği de dahil tabii ki.

Puro’nun Başkent’i Küba!

Küba
Küba

Ülkenin efsanesidir purolar. Yalnız bilmeniz gereken bir konu var ki yasal satış yerlerinde yani devletin satışında inanılmaz uçuk fiyatlar söz konusu. İllegal yollarla daha uygun fiyatlara alabileceğinizi de söylemeden geçmiyorum.

Küba’da Nerelere Gitmeliyiz ve Neler Yapmalıyız?

  • Havana’da yer alan “Devrim Müzesi” ni mutlaka gezmelisiniz.
  • Salsa yapmadan asla dönmeyin. Trinidad’ı tercih edebilirsiniz.
  • Küba’ya gitmeden efsane isimleri hakkında mutlaka bilgi toplayın. Che, Castro ve Jose Marti
  • Küba’dan ıstakoz yemeden kesinlikle dönmeyin.
  • Kübalılar güzel insanlar mutlaka güzel dostluklar edinin.
  • Purolardan mutlaka getirin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.