Orta Amerika’nın küçük ada ülkelerinden biri olan, gerek tarihi nedenler, gerek otantik yapısı, gerekse nostaljik olması nedeniyle birçok kişinin ilgi alanına giren Küba’yı bu özellikleri çekici kılar. Ayrıca Küba hükümeti, diğer ülkelerde de olduğu gibi kendi kültürlerini ve doğal güzelliklerini tanıtmaya çalışır. Küba, Karayipler’de bir ada ülkesidir. Başkenti Havana olan ülke oldukça kalabalık ve renkli bir nüfusa sahiptir.

Küba’ya yerleşmek için ilk olarak Küba’ya giriş kartının alınması gerekir. Normal şartlarda turist kartlarında Küba Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği seyahat acentelerinden ulaşılabilirken, uzun süreli kalacak olanların yanı sıra öğrenci ve çalışma vizeleri yalnızca Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nden yapılabilir.

Giriş kartları turist için olan bölümünde pasaportun Küba’ya giriş tarihinden itibaren en az altı ay içerisinde geçerli olması, Küba’ya seyahat edileceğine dair bir uçak rezervasyonu ve nerede kalınacağını gösteren belge (oteldeyse otel bilgileri, pansiyonsa pansiyon bilgileri vs.) yeterliyken, çalışma konusunda nerede çalışacağına dair belgeler, öğrenciler için okuyacağı üniversiteyle kurulan ilişkinin belgeleri aranır. Diğer ülkelerdeki vize şartları kadar ağırlığı bulunmaz. Bunlarla ilgili başka belgeler varsa Ankara’daki Küba Büyükelçiliği ile irtibata geçmeleri gerekir. Bu konuda telefon ile konuyla ilgili detaylarını görüşebilirler.

Ancak diğer ülkelerde de olduğu gibi vize konularında Küba Büyükelçiliği’ne şahsen başvurmaları gerekir. Yurt dışına çıkış yasağı ve daha önce Küba’da işlenen suç kaydı, Küba vize başvurusunun reddedilmesi sebebidir. Daha önce ABD’ye gidilmesi Küba’ya gitme yasağı gerektirmez.

Küba’ya kalıcı olarak oturma izni almak mümkündür. Ancak bunun için Küba vatandaşı birisiyle evlenmek gerekir. Diğer şartlar konusunda Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nin yanı sıra Küba’daki yetkililerle temasa geçilmesi gerekmekte olup, bir Küba bankasında ortalama 5000 CUC bulunması ve kendi başına finansal anlamda bağımsız olması diğer şartlar arasındadır. Bu şartlara uygun olanların başvuruları kabul edilir. Bununla birlikte bazı sağlık kontrollerinden geçerler ve hiçbir suç olayına karışmamaları gerekir. Bu şartları da sağlamaları sonucunda başvurular kabul edilir ve nüfus cüzdanı başvuru sahibine verilir. Ancak ülkeden ayrılmak istenirse geçici oturma izniyle ayrılabilir. Bu nedenle kişilerin dikkatli olması gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.