Kuşadası adı Türk turizmi ile özleşmiş; Ege’nin masalsı güzelliklerinin yanında Aydın’ın kendine özgün kültürü ile harmanlamış cennet desek abartı olur mu?

Kuşadası Hakkında

Aydın’ın tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin ilçesi olan Kuşadası, İyonlardan bugüne kadar taşıdığı tarihi kültür birikimi; benzersiz plajları ile Ege’nin muhteşem tatil yörelerinden birisi. Deniz, kum ve güneş üçgeninin dışında tarihi ve doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakacak olan Kuşadası’nda nereler gezilmeli?

Kuşadası gezilecek yerleri

Kuşadası Milli Park
Kuşadası Milli Park

Dilek Yarımadası (Kuşadası Milli Parkı)

Milli Park ilan edilmesinden sonra betonlaşmadan kurtulmuş. Neojen tortul kütleler, Mezozoik kalkerler ve mermerden oluşan yarımadanın sahilinde ince kumlu ve killi plajlar ilginizi çekebilir. Dilek yarımadası nesli tükenmekte olan bir çok canlıya ev sahipliği yaptığı gibi Akdeniz Foku’da burada yaşamaktadır. Kuşadası gezinizde mutlaka görmeniz gereken Dilek yarımadasının muhteşem plajlarında Ege’nin billur gibi berrak suyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Miletos Antik Kenti

Antik tiyatrosu, hamamı ile geçmişin izlerini bugüne taşıyan eşsiz bir antik kent olan Miletos’a gitmeden önce mutlaka rehber ayarların veya buraya tur yapan firmalar ile idin. özellikle antik kent gezilerinde tarihi, oluşumu vb konularda bilgi edinmek için rehberlik hizmeti almakta fayda var aksi halde sadece bakar ve çıkarsınız. Miletos Antik Kent gezinizin ardından mutlaka Milet müzesini ziyaret edin.

Kuşadası (Güvercinada) Kalesi

Kuşadası’na vardığınızda ilk önce etrafı bir süzdükten sonra ilk fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz yer kesinlikle Kuşadası kalesidir. Güvercin ada olarak da bilinen kale Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konuma inşa edilmiş. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yapıldığı bilinen kalenin yanı sıra İlyas Ağa tarafından yapılan surlar Kuşadası’nın görmeniz gereken tarihi zenginlikleri arasında.

Küçük Ada Kalesi

Güvercin adası üzerinde bulunan kalenin tarihi çok eskiye dayansa da Mora isyanı sırasında adalardan gelecek tehlikeleri önlemek amacıyla Osmanlılar tarafından ileri karakol olarak kullanılmış. Özellikle akşam üstü oluşan eşsiz manzara ziyaretçilerine muhteşem romantik dakikalar yaşatıyor.

Kuşadası Kadınlar Plajı

Kuşadası’nda Ege’nin serin suları ile bulaşabileceğiniz, incecik kumlarında güneşin tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir sahil. Günbatımında oluşan benzersiz kızıllık muhteşem bir manzara sunuyor. Biraz dalgalı bir denize sahip olan plajın sığ denizinde dalgalar ile savaşmak farklı bir heyecan katabilir. Hafta sonu oldukça yoğun olan plaja hafta içi gitmeniz daha keyifli olacaktır.

Adaland

Kuşadası tatilinizde eğlencenin suyunu çıkarabileceğiniz güzel bir yer. Dünyanın en iyi 10 aquaparkı arasında olduğu düşünülen Adaland’da seapark, dolphin park ve aquapark olarak 3 ayrı bölümde hizmet veriyor. Yunuslardan raftinge bir çok aktivitenin yanı sıra muhteşem kaydıraklarda güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Long Beach

İnce ve uzun bir yapıya sahip olan Uzun plajın ince kumlu plajında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Harika bir gün batımı manzarasına sahip olan kumsala Kuşadası’ndan toplu taşıma araçları ile kolayca gelmeniz mümkün.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.