Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan şehirlerimizden olan Kütahya, anadolunun en eski toprakları olma özelliğine sahip. Tarihi yapıları, termal kaynakları ve daha birçok özelliği ile turistik açıdan gelişmekte.

Antik dönemdeki adı Kotiaeion olan şehir 2017 yılının sonunda 572 bin nufüsa sahip. Ayrıca Evliya Çelebi’nin ailesi Kütahyalı olması sebebi ile birçok kesim burada doğduğunu söylemekte.

Ege Bölgesi’nin yaklaşık 575.000 kişilik nüfuslu bu şirin kenti Ulusal Kurtuluş Savaşımızın da en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Kentin tüm dünyaca tanınan Kütahya Seramikleri, çini sanatları ve kaplıcaları, adeta keşfedilmemiş bir cevherdir.

Gezilecek yerler arasında birçok camii, orman, müze gibi yerler bulunuyor eğer yolunuz Kütahya’ya düşerse Kütahya’da gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın.

Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya
Kütahya

Birbirinden renkli seramik sanatının gelişmiş olduğu kentte çinicilikte son derece rağbet gören bir sanayi dalıdır. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan kentimiz, tarihte Frigyalılara ve Lidyalılara da ev sahipliği yapmış olması nedeniyle pek çok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Kent, Türklerin Anadolu’ya yerleşmeye başlamasından sonraki süreçte de Mevlevi Kültürünün önemli bir merkezi olmuştur.

Kütahya, son yıllarda turizm alanında yaptığı çalışmalar ve tanıtımlar neticesinde pek çok alan turizm hizmetlerine açılmıştır.

Zafertepe Anıtı

Zafertepe Anıtı

Rotamıza Zafertepe Anıtı ile başlayabiliriz.. 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri.’ cümlesini burada söylemiş bundan dolayı Zafertepe Anıtı turistlerin ziyaret noktalarından birisi olma özelliğine sahip.

Meydan muharebesine ev sahipliği yapmış olan bu anıt 1972 yılında yaptırılmış, Zafertepe Anıtını gezmek isterseniz Altıntaş ilçesinde Zafertepe Çalköy’de yer alıyor.

Domaniç Ormanları

Domaniç Ormanları
Domaniç Ormanları

Ülkemizin en güzel yerlerinden birisi olan Domaniç Ormanları, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde Hisar Mahallesinde yer alıyor. Bazı ağaç türleri dünyada sadece bu ormanda bulunuyor.

Domaniç Ormanları, çeşitli endemik ağaç türleri ile muhteşem bir tabiat parçası olarak adını tüm ülkemize duyurmuştur. Kentin çok önemli bir gezi noktası olan ormanların Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin babası olan Ertuğrul Gazi’nin yaz boyunca gezdiği ve avlandığı ormanlar olarak bilinmektedir.

Ziyaret etmek isterseniz ve şahsi aracınız yoksa Kütahya otogardan Domaniç’e haraket eden servisler ile gidebilirsiniz.

Dağlık Frigya Vadisi

Dağlık Frigya Vadisi
Dağlık Frigya Vadisi

Günümüzdeki Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illeri sınırları içerisinde yer alan Frigya Vadisi, Kafkaslardan Andolu’ya MÖ 9. yy da göç eden bir kavim tarafından kurulan ve tarihte adını Frigya olarak tanıtan büyük bir medeniyetin yaşadığı vadidir.

Dağlık Frigya Bölgesi, derin vadilerin yer aldığı bir bölgedir. Kolayca işlenmesi ile tanınan volkanik tüflerden oluşan jeolojik bir yapıya sahiptir. Kolay işlenir oluşundan faydalanan söz konusu medeniyet, kayaların bu özelliğini kullanarak inşa ettikleri kendine has bir mimari ile kendilerinden sonra bölgede yaşayan pek çok medeniyete de öncü olmuştur.

Frig döneminden kalan kaya anıtlarının ortak özellikleri, süslemelerdeki zenginlik ve mimariye bu medeniyet tarafından kazandırılan üçgen alanlar olmasıdır. Ayrıca Ana Tanrıca Heykelinin işlendiği kaya nişleri de başka bir görsel zenginlik sunmaktadır. An Tanrıca heykellerinin işlenmiş olması nedeni ile Anadolu’da yaşayan diğer medeniyetlerden ayrılan bu medeniyetin dini ritüelleri ve sosyal hayatı da diğer medeniyetlerden ayrışmaktadır.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, roma döneminin en dikkat çeken kentlerinden. Tarihi kalıntıları ile ziyaretçilerini uzun bir yolculuğa sürüklemekte.

Birçok kesim tarafından 2. Efes olarak adlandırılan bu bölge, en çok Zeus Tapınağı ile dikkat çekiyor sebebi ise Antik Kentin ana kutsal alanı olması. Tiyatro ve Stadyum, Borsa Binası, Zeus Tapınağı gibi noktaları ile bu bölge için saklı kalmış bir tarih diyebiliriz.

Dumlupınar

Dumlupınar
Dumlupınar

Atatürk önderliğinde gerçekleşen Ulusal Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönemeçlerinden birisi de Dumlupınar’dır. Kurtuluş Savaşının en önemli çarpışmalarının yaşandığı bu ilçenin tamamına yakını Milli Park olarak ilan edilmiştir. 26 Ağustos 1992 yılında büyük bir törenle açılan Dumlupınar Şehitliği, tüm şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödemek için ziyaret edilmesi gereken önemli bir noktadır. İlçe merkezinde bulunan Atatürk Evi, Dumlupınar Anıtı ve Başkomutan Tarihi Milli Park Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Mevlevihane – Dönenler Camii

Mevlevihane – Dönenler Camii
Mevlevihane – Dönenler Camii

Yerel halk tarafından Dönenler Camii olarak adlandırılan Mevlevihane, Kütahya’nın merkezinde yer alıyor.

1237-1243 yıllarında yapılan Mevlihane’nin ilk yapılan noktası ise Hezar Dinari Mescidi. Mimarisi 1812 yılında tekrar yapılmış. Dekorasyonu ile ilgi gören bu Mevlevihane, Kütahya geziniz sırasında uğramanız gereken noktalardan.

Kütahya Saat Kulesi

Kütahya Saat Kulesi
Kütahya Saat Kulesi

Rotamıza Kütahya Saat Kulesi ile devam ediyoruz, şehrin merkezinde yer alan bu yapı XIX. yüzyılda yaptırılmış. Yapımında kesme taş kullanılmış ve kule üst bölgesi külahlar ile kaplanmış.

Mevlevi Kültürünün en önemli merkezlerinden birisi olan ilimizde yaklaşık 800 yıldır hizmet veren bu mekan ince motif işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Hem tarihte, hem de günümüzde aynı faaliyeti gösteren bu mekanın Kütahya gezinizde ilk sıralarda olması tavsiye edilir.

Aslında ilk başta kilesi’nin çan kulesiymiş, 1922 yılında şehrin kurtuluşundan sonra Kütahya Belediyesi burayı saat kulesine dönüştürmüş fakat 1970 yılında dönemin belediye başkanı Abdurrahman Necati Kara kuleyi yıktırarak bulunduğu yere işhanı yaptırmış.

Şuanki durumu ilk haline benzetilerek 2005-2006 yıllarında tekrar inşa edilmiş.

Dereli Kaplıcaları

Dereli Kaplıcaları
Dereli Kaplıcaları

yılın her döneminde hizmet veren ve adeta sağlık dağıtan bu kaplıcalar oldukça ilginizi çekecektir. Eklem romatizmalarınızı, kemik erimesini, sinirsel ve ruhsal bozukluklarınızı gidermek için ruhunuzu dinlendirecek bir derenin yanı başında aktığı muazzam tesisler inanın sizi kendisine hayran bırakacaktır. Dereli kaplıcalarını ziyaret etmeden Kütahya’ya gittim denemez. Bu sımsıcak ve şifa dağıtan kaplıcalar mutlaka ziyaret edilmelidir.

Eynal Kaplıcaları

Eynal Kaplıcaları
Eynal Kaplıcaları

Yaklaşık 3000 yıldır şifa dağıtan Kütahya Kaplıcalarının en önemlilerinden birisi de Eynal Kaplıcalarıdır. Modern tesisleri ile yıllar içerisinde kendisini yenileyen kaplıca, siyatik, cinsel sorunlar, nevralji, cilt, deri, nevrit, mide ülseri, böbrek taşı, egzama problemlerine dur deyip hayatı çok daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kütahya Kalesi

Kütahya Kalesi

Bizanslılar’dan günümüze uzanan Kalelerden bir tanesi olan Kütahya Kalesi, Osmanlılar, Germiyanoğulları gibi birçok beyliğe ev sahipliği yapmış.

Üç farklı bölümden oluşuyor ayrıca Evliya Çelebi’nin yorumuna göre bu kale 72 burca sahip. (Kale Burcu= Kale’nin savunma alanlarından bir tanesi)

Turistlerin ilgi noktalarından olan Kütahya Kalesi’ni ziyaret etmek isterseniz, şehir merkezinde yer aldığı için yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca şahsi aracınızla gitmek isterseniz kaleye kadar uzanan araç yolu mevcut.

Kütahya Çinili Camii

Kütahya Çinili Camii
Kütahya Çinili Camii

Camii’yi ressam olan Ahmet Yakupoğlu 1973 yılında yaptırmış. Camii hem dış hemde iç görünüşü ile gelen ziyaretçilerini şaşkınlığa uğratmayı başarıyor. Caminin iç ve dış bölgeleri çiniler ile kapandığı için Çinili Camii şeklinde isimlendirilmiş.

Çinili Camii’yi ziyaret etmek isterseniz şehir merkezinde olup Maltepe Mahallesi’nde yer alıyor.

Kütahya’da Konaklama

Hem tarihi geçmişi, hem de doğal yapısı ile gezginleri kendisine çeken bu kentte çeşitli konaklama imkanına sahipsiniz, Bölgede yer alan otellerde, pansiyonlarda ve günlük ev kiralama yöntemi ile kiraya verilen evlerde oldukça rahat ve bütçenize uygun konaklama yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kütahya’ya Ulaşım

Kente kara yolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.