İçindekiler

Keşfedildiği tarihten bu yana Kuzey Amerika hep ilgi çekici, merak uyandırıcı bir yer olmuştur. Kıtada bulunan ülkeler ABD, Kanada ve Meksika’dır. Zaman içerisinde birçok insanın göç ettiği ve şu anda yaklaşık 475 milyon insanın yaşadığı kıta turistik açıdan oldukça zengindir.

Farklı tatlar, insanlar, iklimler, kültürler tanımak için her yıl milyonlarca gezgin seyahat eder. Gezilip görülmesi gereken bölgeler arasında Kuzey Amerika kıtası da ilk sıralarda bulunur. Gerek tabiat güzelliği, gerekse görkemli gökdelenleri ile her yıl milyonlarca turistin uğrak bölgesidir.

Kuzey Amerika kıtasının güneyinde yer alan Meksika, Kanada ve ABD’ye nazaran ekonomik olarak geride olsa bile turistik açıdan popüler bir şehirdir. Latin motiflerinin yanı sıra Aztek ve Maya medeniyetlerinden kalma tarihi yapılara da sahiptir. Kukulkan Piramidi, Chitchen Itza, Palenque Ruinas bu konuda öne çıkan yerlerdendir. Ayrıca Başkent Mexico City’de yer alan Milli Antropoloji Müzesi görülmesi gereken yerlerde üst sıralardadır.

Kuzey Amerika kıtasını gezmek için ilk tercih edilen yollardan birisi İnterrail Amerika biletidir. Bu bilet sayesinde Amerika’nın gelişmiş demir ağı ulaşımından yararlanılır. Üstelik kullanılan trenler genellikle hızlı ve modern bir yapıdadır. Amerika kıtasının doğu-batı arasında oldukça geniş bir mesafe bulunur. Bu mesafenin en aza indirilmesi için kullanılacak bir başka ulaşım aracı uçaktır. Onlarca farklı firması ve gelişmiş havaalanları ile rahat, hızlı ve bileti erken alındığı zaman ucuza bir yolculuk yapmak mümkündür. Aynı şekilde çok ucuza bulunabilen otobüs biletleri ile eyaletler arası ulaşım yapılabilir.

Kuzey Amerika kıtasında görülmesi gereken en önemli yerler:

New York

New York
New York

Amerika’nın uyumayan şehirlerindendir. Her türlü kültürün bulunduğu gökdelenler şehridir. Şehirde ünlü Times Meydanı, Özgürlük Anıtı, Central Park, 5.Cadde ve Metropolitan Müzesi görülmesi gereken ilk yerlerdir. Brooklin köprüsünde yürünebilir, meşhur Amerikan donatının tadına bakılabilir. Beyzbol maçı izlenebilir ya da Brodway müzikallerine gidilebilir.

Los Angleles

Los Angleles
Los Angleles

Kuzey Amerika kıtasının melekler şehridir. Hollywood, Disneyland ve Pine Caddesi gezilebilir. Bitmek bilmeyen gece hayatı sınırsız eğlenceler sunar.

San Francisco

San Francisco
San Francisco

Dimdik sokakları ile bilinir. Özellikle Golden Gate köprüsü bu şehrin görülmesi gereken önemli yerlerindendir. Alcatzar Adası ve iyi bir manzara için Sausalito körfez manzarası görülmeye değerdir.

Niagara Falls

Niagara Falls
Niagara Falls

Bir parçasının Kanada’da bir parçasının da Amerika’da yer aldığı dev bir şelaledir. Doğa manzarasını sevenler burayı ziyaret edebilir. Güçlü akan şelalenin içinde sürekli düzenlenen tekne turu yapılabilir. Gece ışık gösterileriyle renklendirilen şelale günün her saati büyüleyici bir güzelliktedir.

San Diego

San Diego
San Diego

Kaliforniya’ nın 2., Amerika’ nın is 8. büyük şehri Sun Diego. Meksiko sınırında yer alıyor. Bu nedenle, şehirde çok fazla Meksiko’ lu görmeniz mümkün. Görülecek yerlerin başında Sea World geliyor. Sizi bir günlük doğal yaşam ile tanışma ve eğlence bekliyor.

Amerika kıtası oldukça geniş bir coğrafyadır. Görkemli yapıları, gökdelenleri, doğası ile mutlaka görümesi gereken yerler arasındadır. Meşhur sığır pirzolası, sezar salatası, cheescake, donat tadına bakılması gereken yiyeceklerdir.

Kanada

Kanada
Kanada

Kuzey Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan ve çoğu toprakları buzullarla kaplı olan Kanada yine her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çeker. ABD ile sınırları üzerinde bulunan Niagara Şelalesi görülmesi gereken yerlerden birisidir. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Kanada’da Banff Ulusal Parkı ve Stanley Park da diğer alternatifler arasındadır. Toronto’da bulunan ve dünyanın en yüksek yapıları arasında olan CN Tower da turistlerin sıklıkla gezilerinde yer verdiği bir yerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir