Batıda Pasifik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğusunda da Atlas Okyanusu bulunan dünyanın en kalabalık dördüncü kıtası Kuzey Amerika’dır. Yüzölçümü bakımından da üçüncü sırayı almaktadır. Bu kıtada yaklaşık olarak 30 ülke yer almaktadır. Bunların önde gelenleri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Küba’dır. En yaygın dil İngilizce’dir. Fakat İspanyolca’nın konuşulma alanı da oldukça geniştir.

Kuzey Amerika’ya gitmek için kullanabileceğiniz iki tür ulaşım yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi hava araçları diğeri de deniz araçlarıdır. Günümüzde hava ulaşımı zaman açısından avantaj sağladığı için daha çok tercih edilmektedir. Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarına Türkiye’den yolculuk yaklaşık olarak 12- 13 saat sürmektedir.

Türkiye’den aktarmasız bir şekilde Kuzey Amerika’ya uçan tarifeli uçaklar bulmak mümkündür. Bunun dışında Avrupa üzerinden aktarmalı olarak bu bölgeye ulaşım sağlanabilir. Genellikle bu uçuşlar Batı Avrupa’dan olmaktadır. Bu uçuşların süresi aktarmayla beraber 30 saati bulabilmektedir ama fiyat olarak bu uçuşları direkt uçuşlardan daha ucuza bulmanız mümkündür. Bu durumlarda Avrupa ülkelerinden vize almanıza gerek yoktur. İki uçak arasında kalan aktarma zamanı havaalanından çıkmadan, havaalanı içinde bulunan serbest bölgede geçirmek mümkündür. Yeşil pasaportu olanlar zamanını şehirde küçük bir tur atarak geçirebilir.

Bir diğer ulaşım şekli de deniz ulaşımıdır. Türkiye’den Kuzey Amerika kıtasına direkt olarak giden kruz gemileeri bulmanız mümkündür bunların yaklaşık olarak varma süreleri 17- 18 günü bulmaktadır. Cruise gemileri dışında mürettabat olarak çalışılabilecek bir gemi bulup gitmek de mümkündür. Bu yol günümüzde giderek popülerleşmektedir. Bunun için en iyi lokasyon Cebelitarık Boğazı’dır. Buradaki gemiler marinalara ilan vererek gerekli mürettabatları aramaktadırlar.

Kuzey Amerika Türkiye’ye oldukça uzak bir kıta olup gitmesi diğer kıtalara göre daha zordur. Yeterli zamanı olanlar deniz yoluyla keyifli bir yolculuğa çıkabilir ya da zamandan kazanıp uçakla gitmeyi tercih edebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.