Nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en büyük dördüncü kıtası Kuzey Amerika; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika gibi ülkeleri içinde barındırır. Bu ülkere göç etmenin çeşiti yolları mevcuttur. Ancak genellikle ABD ve Kanada’ya yoğun olarak göç edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD her sene binlerce göçmeni bünyesine kabul etmektedir. Yeşil kart sahibi göçmenler Amerika sınırları içinde rahatlıkla iş bulabilir, eğitim görebilir ve hayatlarını sürdürebilirler. Amerika Birleşik Devletleri her sene ülkedeki ulus çeşitliliğini arttırmak adına pek çok koşulda göçmen kabul etmektedir. Göçmenliğe kabul edilmiş kişiler 5 yıl içerisinde en az 3 yıl ABD içerisinde ikamet ettikten sonra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmak için başvuru yapabilirler. Göçmenlik ve vatandaşlık arasındaki en temel fark göçmen statüsündeki kişiler ABD hükümeti için oy kullanamaz, oy kullanmak en temel vatandaşlık görevidir.

ABD’ye göç etmenin en bilinen yöntemlerinden biri her sene yapılan yeşil kart çekilişidir. Diversity Visa Lottery (çeşitlilik vize çekilişi) olarak bilinen, her sene yüz binlerce kişinin farklı farklı ülkelerden başvurusuyla gerçekleştirilen çekiliş ile yeşil kart sahibi olmak mümkündür. Ülke bazlı yeşil kart kontenjanı olduğu için ülkeler kendi içlerindeki başvurular arasından seçilirler.

Başvuru ABD hükümetinin resmi göçmenlik sayfası olan DV Lottery internet sayfasından yapılmaktadır. Başvuru formunda fotoğraf, kimlik bilgileri ve eğitim durumu gibi kişisel bilgiler istenmektedir. Ancak eğitim durumunun niteliği başvuruyu iyi ya da kötü olarak etkilemez. Yeşil kart çekilişi tamamen elektronik ortamda bir algoritma ile rastgele yapılır. Girilen bilgiler daha sonrasında çekilişten isminiz çıkması durumunda işlemlerin devam edebilmesi adına gerekli bilgilerdir.

ABD’ye yerleşebilmenin başka pek çok yöntemi vardır. Amerika’da oturma hakkı bulunan biriyle evlilik ABD’ye yerleşmenin en sık tercih edilen yöntemlerindendir. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra göçmenlik ofisine başvuru yapılabilir. Evlilik yoluyla yeşil kartın gerçek bir evlilik olduğunu tescil etmek adına göçmenlik ofisi memurları evli çifti belirli aralıklarla ziyaret edebilir. Yakın derece (anne,baba,kardeş gibi) akrabalarından biri yeşil kart veya vatandaşlık sahibi olanlar uzun bürokratik işlemler sonrasında yeşil kart sahibi olabilirler.

Kanada

Kanada’ya yerleşmenin en bilinen yöntemi nitelikli göçmenlik başvurusu yapmaktır. Nitelikli göçmenlik Kanada devletinin yürüttüğü bir program olup, Kanada içinde eksikliği görülen iş tiplerinde nitelikli ve tecrübeli insanların kabul edilmesiyle gerçekleşir. Mühendislik, ekonomi, sağlık ve diğer pek çok alanda nitelikli çalışan eksiği olan Kanada’ya göç etmek için devletin resmi sayfasından göçmenlik formunu doldurmak yeterlidir. Forma başvuran kişilerin İngilizce ve Fransızca seviyesi, eğitim seviyesi gibi pek çok soru bulunmaktadır. Göçmenlik hakkı alındığı takdirde Kanada’ya yerleşilebilir ve 5 yıl içinde vatandaş olmak için başvuruda bulunulabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir