Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika kıtasında yer alan, turizmde olduğu gibi pek çok sektörde dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Seyahat maksadıyla Amerika’da bulunan turistlerin en merak ettikleri konulardan birisi Amerika’nın ulaşım olanaklarıdır. Ülke içi ulaşımda uçak, otobüs, gemi, tren, metro, araç kiralama ve benzeri birçok yol ile kolaylıkla sağlanır.

Uçak

Hemen hemen her şehirde yer alan havalimanları ile uçak, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tercih edilen ulaşım yollarından biridir. Uçuş seferleri pek çok iç ve dış seferde gün içerisinde sıklıkla düzenlenmektedir. İnternet üzerinden rezervasyon ve satın alma işlemi yapılabildiği gibi firmaların acentaları ile doğrudan iletişime geçerek uçak bileti temin edilebilir. Firmaların farklı uçuş politikaları olduğu için farklı türde ücretlerde farklı türlü hizmet sahibi olabileceğiniz uçuş tipleri mevcuttur.

Örneğin bazı firmalar bavul için ek ücret talep ederken bazı firmalar belirli miktarda bavul kabul eder. Bu gibi detaylara rezervasyon esnasında dikkat etmek sonrasında seyahati için kişiye fayda sağlayacaktır.

Otobüs

Şehiriçi, şehirlerarası ve sınır ötesi ulaşım için tercih edilen ulaşım yolu olan otobüsler ekonomik yollardan seyahat etmek isteyenler için en uygun yollardan bir tanesidir. Çeşitli otobüs firmalarından acentaları, istasyonları ve indirimli olarak internet aracılığıyla bilet temin edilebilir.

Metro 

Büyükşehirlerde sıklıkla kullanılan toplu taşıma aracı metro Amerika’da da en çok tercih edilen ulaşım araçlarından bir tanesidir. Nüfus yoğunluğu fazla olan New York, Washington gibi şehirlerde trafik yoğunluğundan kaçmak isteyen şehrin sakinleri ve pek çok turist yer altı ve üstü raylı sistem seferlerini kullanırlar. Sefer saatleri şehirden şehire değişiklik gösterebilir. Örneğin New York metrosu 7 gün 24 saat hizmet verir. Ücretlendirmeler eyaletlerin vergi oranına göre de değişiklik gösterip çeşitli tarifelerde metro kartı edinilebilir. Tek kullanımlık, çoklu biniş, haftalık ve aylık bilet çeşitleriyle seyahat planına uygun ve daha ekonomik seçenekler tercih edilebilir.

Araç Kiralama

Metro ve toplu taşımanın çok yaygın kullanılmadığı şehirlerde çokca tercih edilen ulaşım yoludur. ABD’de araba ve benzin ücretlerinin düşüklüğü araç kiralama oranını doğrudan artıran bir etmendir. Amerika içinde kullanıma uygun ehliyeti olan 18 yaşından büyük herkes bütçesi dahilinde çeşitli tiplerde araç kiralayabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir