1983’de bağımsızlığını ilan eden “Yavru vatan” olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’den başka hiçbir devlet tarafından tanınmayan bir devlettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’dır. Kıbrıs adasının kuzey bölümünde kuruludur. Para birimi TL’dir ve resmi dil Türkçe’dir.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yolculuk için pasaporta ve vizeye gerek yoktur. Türkiye’de yapılmayan herhangi özel bir aşıya da gerek yoktur. Sadece TC kimliği ile yolculuk yapılabilir. Fakat unutulmaması gereken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Güneye geçmek için vize gereklidir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Yunanistan gibi başka bir ülkeye geçilecekse, pasaport kullanılmadan gidilmesi tavsiye edilir.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki deniz yolu ulaşımı, Mersin Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye yapılan süratli feribot, deniz otobüsleri ve arabalı vapurlar tarafından sağlanır. Mersin’den yaklaşık olarak 2,5- 3 saat yolculuk süresi vardır. Bilet fiyatları, havayolu gibi firmalara ve alınan tarihe göre değişiklik arz eder.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bilindiği üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karayolu ulaşımı yoktur ancak arabayla gitmek isteyenler arabalı vapuru kullanabilirler. Arabalı vapur için tek güzergah Mersin Taşucu – Girne’dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafiğin soldan akması dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iki devlet havaalanı vardır. Normal şartlarda Ercan havaalanı kullanılır. Başkent Lefkoşa’ya yaklaşık 25km uzaklıktadır. Ercan havaalanı onarımdayken Geçitkale isimli ikinci havaalanı kullanıma girer. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine birçok havayolu firması Türkiye’nin diğer yerlerinden uçuş düzenler. Ulaşım süresi bakımından en avantajlı yolculuk uçakla yolculuktur. Ankara Esenboğa havaalanından yaklaşık 1 saat sürer. Uçuş bilet fiyatları, havayolu firmasına ve tarihlere göre çeşitlilik gösterir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde şehir içi ulaşımda sürekli olarak otobüs ve dolmuş seferleri hizmet eder. Ayrıca taksiler de mevcuttur. Bunun yanı sıra araç kiralamak da tercih edilebilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yolculuk mevsimi olarak genellikle yaz ayları seçilir. Yaz ayları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tatil sezonudur. Fakat yaz aylarında alınan biletler ve masraflar daha fazla olabileceği için önceden alınan biletler ve yapılan rezervasyonlar tasarruf sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir