Kendilerinin deyimiyle Demokratik Kore Cumhuriyeti, dünyanın en kapalı, en gizemli ülkesidir. Üç kuşaktır Kim ailesi tarafından yönetilen ülke, sosyalist bir yapıya sahiptir. Mevcut devlet yönetim şekli dolayısıyla özel mülkiyet, temel özgürlükler gibi kavramlar Kuzey Kore‘ye yabancıdır. Buna seyahat etme özgürlüğü de dahildir.

Kuzey Kore’ye seyahat etmek diğer seyahatlere oranla oldukça zahmetlidir. Ülkenin Çin hariç herhangi bir ülkeyle dış ilişkisi yok denecek kadar azdır. Turist kabul etmiyorlar, gazeteci olarak girmeniz ise zaten imkânsıza yakındır. Bireysel olarak gidip ülkeyi gezme şansınız yoktur. Tek seçenek kısıtlı da olsa Kuzey Kore devletine bağlı şirketler ile anlaşması olan bir turizm acentasıdır. Dünyanın en büyük ve en görkemli Zafer Bayramı kutlamalarının Kuzey Kore’de olduğu düşünülürse Zafer Bayramı zamanı turlar daha sıktır ve bu da ülkeye gidebilme şansını arttırır. Militarist gelenekler ilgisini çeken ve görkemli törenleri sevenler Kuzey Kore seyahatini Zafer kutlamalarına denk getirebilir.

Kuzey Kore
Kuzey Kore

Kuzey Kore’ye direkt uçuş yok. Bu ülkeye ulaşmanın yolu iyi ilişkiler içerisinde olduğu tek ülkeden, Çin‘den geçiyor. Kuzey Kore’ye ulaşmak için öncelikle Çin’e uçulması gerekir. Daha sonra Pekin’den Kuzey Kore’ye gidilir. Kuzey Kore vizesi pasaporta işlenmez, ülkeye girişte verilir. Çıkışta tekrar alınır. Seyahat planı yapılırken bunlar göz önünde bulundurulursa daha faydalı olacaktır.

Başkent Pyongyang’a uçakla indikten sonra ise yapılaması gerekenlerin henüz bitmemiş olduğunu akıldan çıkarmamakta fayda vardır. Ülkeye cep telefonu, politik yayınlar, kitaplar vs. sokmak yasaktır. Hepsini ülkeden çıkarken almak üzere havaalanında teslim etmek gerekir. Ülkedeki seyahat boyunca yerel rehberlerin  yanınızda olması gerektiği ve ülke içinde fotoğraf çekmekten, yabancıların otelden dışarıya yalnız çıkması dahil herşeye dikkat edilmesi gerektiği de bilinmesi gereken diğer noktadır. Bu kadar gizem ve ilginçliğiyle merakıı kışkırtan Kuzey Kore tüm bunlara rağmen unutulmaz bir seyahat vadeder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.