İçindekiler

Baltık denizi kıyısında yer alan ülkelerden biri olan Letonya, Avrupa’nın doğusunda yer alır. Ülkenin başkenti Riga’dır. Letonya’nın sınır komşuları Rusya, Belarus ve İsveç’tir.

Letonya, deniz ikliminin etkisi altındadır. Havada bulunan nem oranının oldukça yüksek olduğu ülkede nem en çok sabah saatlerinde hissedilir bir hal alır. Ülkede kış aylarında kar yağışı görülse de genel olarak kışlar çok sert geçmez. Letonya’nın yaz aylarında da aşırı sıcaklar yaşanmaz. Ancak sıcaklık değerleri nem yüzünden fazla hissedilir. Ülke ziyareti için en uygun dönem ise yaz aylarıdır.

Letonya’nın Önemli Şehirleri Hangileridir?

Riga

Riga
Riga

Ülkenin başkenti olan Riga “Doğunun Paris’i” olarak anılır. Mimari olarak oldukça etkileyici olan kent ortalama 2 günde gezilebilir. Riga’da gezilecek en önemli yerler Riga Kalesi, St Petr Katedrali, Özgürlük Anıtı ve Art Nouveau’dur. Kent kültürel aktiviteler bakımından da oldukça zengindir.

Riga’ya gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Şehre İstanbul üzerinden direkt olarak uçuşlar bulunur. Letonya’nın başkenti Riga’ya  İstanbul’dan uçak ile gidildiğinde yolculuk yaklaşık olarak 3 saat sürer.

Sigulda

Sigulda
Sigulda

Vidzeme bölgesinde bulunan kent başkent Riga’ya 53 km uzaklıkta yer alır. Gauja Nehir Vadisi üzerinde yer alan kent ülkenin ekstrem spor merkezi olma özelliğine sahiptir. Sigulda’da bulunan Gutmanic Cave, Baltık ülkelerinin en büyük mağarası konumundadır. Aerodium Latvia, Gauja Ulusal Parkı ve Sigulda Kalesi kentte görülecek en önemli yerlerdendir.

Şehir iklimi oldukça nemlidir. Bu yüzden Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönem Sigulda’ya gitmek için en uygun dönemdir. Kente başkent Riga’dan kara yolu ya da demir yolu aracılığı ile ulaşılabilir.

Liepaja

Liepaja
Liepaja

Baltık denizi kıyısında yer alan kent Letonya’nın batısındadır. Kent “Rüzgarların Olduğu Şehir” olarak anılır. Liepaja’da kış ayları oldukça soğuk geçer. Bunun için şehre gitmek için en uygun dönem ülke genelinde olduğu gibi Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Karasta Askeri Sovyet Kasabası, Seaside Parkı ve Amber Saati kentte görülmesi gereken en önemli mekanlardır.

Liepaja’ya başkent Riga’dan kara yolu bağlantısı ile gidilir. İki kent arası yolculuk 2 saat sürer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir