Akdeniz kıyısında bulunan Libya bir Kuzey Afrika ülkesidir. Doğuda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda ise Sudan ile komşudur.

Libya’nın iklimi denize yakınlık ve yükseklik bakımından çeşitlilik gösterir. Ancak genel olarak ülke çöl ikliminin özelliklerine sahiptir. Yazları oldukça sıcak ve kuraktır. Kışları ise çoğunlukla ılıktır ve az yağışlı geçer. Bu yağışlar devamlı değildir. Libya’nın kurak çöl iklimi kıyı kesimlerde deniz faktörünün etkisi ile birlikte biraz daha yumuşak geçer. Kıyı kesimlerinde yer yer Akdeniz iklimi hakimdir. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı özellikle Sahra’da oldukça fazladır. Çöller birkaç yıl hiç yağış almayabilir.

Libya’da genel olarak yıllık sıcaklık ortalaması kışları 15°C, yazları ise 38°C civarlarındadır. Kışları sıcaklık ortalaması kuzeyde 11°C, güneyde ise 17°C’dir. Yazları ise kuzeyde 28°C, güneyde ise 38°C’dir. Bugüne kadarki rekor sıcaklık 1922 yılında El Aziziye Bölgesi’nde 58°C olarak ölçülmüştür. En yüksek yağış miktarı 400 mm ile kuzey bölgesinde bulunan Cebel ve Akdar dağlarındadır. Güneyde genel olarak yağış miktarı 125 mm’nin altındadır. Libya bitki örtüsü bakımından fakir bir ülkedir.

Haziran ve Eylül ayları arası sahil şeridinde sıcaklık ortalama 30°C olmakla birlikte nem oranı oldukça yüksektir. Çöl bölgelerinde ise sıcaklık Mayıs ve Ekim ayları arasında ortalama 55°C’dir. Bu yüzden Libya’ya gitmek için en uygun zaman Şubat, Mart ve Nisan aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.