İçindekiler

Avrupa Kıtası’nda bulunan yüz ölçümü küçük olan ülkeler arasında Liechtenstein’da bulunur. Liechtenstein ülkesinin ilgi çekici ve ziyaret edilmesi gereken bazı şehirleri de insanların ilgisini çeker. Liechtenstein’ın görülmesi gereken şehirlerinden bazıları:

Vaduz

Vaduz
Vaduz

Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Vaduz kenti, Liechtenstein’ın başkentidir. Kış turizminden dolayı ekonomik olarak güçlü olan bu kent bazı tarihi yapıları ile de dikkat çeker. Şehrin en önemli turistik yapısı Kunst Museum olarak bilinen Kunst Sanat Müzesi’dir. Bu müzeye her sene binlerce ziyaretçi akın eder. Müzede yer alan pek çok koleksiyon parçası ziyaretçilere açıktır.

Bir diğer önemli nokta, Liechtenstein Prensi’nin Şarap Koleksiyonu’dur. Bu koleksiyon üzüm bağlarının yanında bulunur. Vaduz kentinin şehir merkezine aşağı yukarı 5 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer alan şarap koleksiyonu içinde oldukça leziz parçalar, değişik tatlar ve kaliteli üzümler bulunur. Bu konuda merakı olanlar için söz konusu koleksiyon muhakkak görülmelidir.

Schloss Vaduz Kalesi şehrin bir diğer tarihi ve turistik yapısıdır. Bu yapı Liechtenstein Kraliyet Ailesi’nin sarayı konumundadır. Aynı zamanda bu alandan şehre ve çevreye bakıldığında mükemmel bir manzara ile karşılaşılır. Doğal havayı solumak ve görsel olarak enfes bir mekanla karşılaşmak için bu kaleye mutlaka uğranmalıdır.

Schellenberg

Schellenberg
Schellenberg

Vaduz kentinin haricinde görülmesi gereken bir diğer bölge de burasıdır. Her ne kadar ufak bir yerleşim yeri olsa da mimari olarak ilgi çeken yapıların görülmesi için bu şehir ziyaret edilebilir. Aynı zamanda doğal ortamlarda güzel vakit geçirmek için şarap evleri ve benzer işletmeler gezilebilir.

Triesen

Triesen
Triesen

Dünyanın en küçük altıncı ülkesi olan Liechtenstein’ın bir diğer önemli kenti de Triesen’dir. Triesen’in yaylaları ve ovaları göz doldurur. Geleneksel yemekler için şehirdeki ‘traditional food’ ibareli restoranlar ziyaret edilebilir.

Liechtenstein gezisi ile ilgili önemli notlar

  • Başkent Vaduz’da havaalanı olmadığı için İsviçre ya da Avusturya’ya uçuş gerçekleştirip buralardan tren ya da otobüs seferleri ile Liechtenstein’a ulaşmak mümkündür.
  • Kış turizmi adına Avrupa’nın dikkat çeken yerlerinden birisidir.
  • Suç oranı oldukça düşük, sokaklar son derece güvenlidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir