Litvanya ya da resmi adıyla Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan bir Avrupa ülkesidir. Estonya ve Letonya ile birlikte Baltık ülkeleri bloğunu oluşturur. Kuzeyda Letonya, doğu ve güneyde Belarus, güneybatıda ise Rusya toprağı olan Kaliningrad ile sınıra sahiptir.

Litvanya tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Baltık denizinden çıkıp Litvanya topraklarına ayak basan ilk kişi, Litvanya’nın ilk ve en ünlü kralı Mindaugas’tır. Ülke tarihi boyunca Alman ve Rus istilasına uğramıştır. 1990 yılında da bağımsızlığını ilan etmiştir. Tüm bunlarla birlikle Litvanya Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Schengen Anlaşması ve NATO üyesidir.

Litvanya coğrafı olarak 62.200 kilometre karelik bir alana sahiptir. Yaklaşık 99 kilometrelik deniz kıyısı ile, Baltık ülkeleri arasında en kısa kıyıya sahip ülkedir. Sayısız göl, bataklık ve karışık orman alanları, ülkenin %33’ünü kaplamaktadır.

Litvanya’nın kıta ve deniz iklimi, genel olarak ılıman sayılabilir. Ülke geneli sıcaklık ortalamaları Ocak ayında -6, Temmuz ayında 17 derecedir. Geçmişten günümüze iklim değişikliklerinin getirdiği sıcaklıklarla ülkenin genel sıcaklık ortalamaları fark edilir derecede artmıştır.

Ülke yaklaşık 3 milyonluk nüfusa sahiptir, ancak büyüme hızı eksilerde olduğu için, nüfus zamanla küçülmektedir. Tarih boyunca Litvanya’daki yerel gruplar, başka herhangi bir etnik grupla karşılaşmamış, yer değiştirmemişlerdir. Yani Litvanya nüfusu genel olarak oldukça homojendir. 3 milyonluk nüfusun yaklaşık %85’i Litvandır ve Litvanca konuşmaktadır. Bunun dışında az ülkede Rusça da yaygın olarak konuşulmaktadır, İngilizce yaygın bir dil değildir. En büyük ve önemli şehirleri sırasıyla başkent Vilnius, ardından eski başkent Kaunas, liman kenti Klaipeda ve Siauliai’dir.

Ekonomik olarak Litvanya, 2009 yılına kadar, hızla yükselen gayri safi yurt içi hasılaya sahipken, küresel ekonomik krizin etkileri, ülkeyi çok kötü şekilde etkilemiştir. Krizden bu yana, kötü sayılabilecek, stabil bir ekonomiye sahiptir. 2015 Ocak ayında, Eurozone’a üye olan Litvanya, Euro kullanmaya başlamıştır.

Litvanya, Schengen vizesi alınması zorunlu ülkelerden bir tanesidir. Diplomatik, hizmet ve yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muafken, kırmızı pasaport sahipleri için mutlak Schengen vizesi şartı bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir